Home / Bałkany / Albania / Serbia: Wizyta Vučicia w Tiranie korzystna dla obu państw
rama vucic

Serbia: Wizyta Vučicia w Tiranie korzystna dla obu państw

Wizyta Aleksandra Vučicia w Tiranie, to pierwsza oficjalna wizyta serbskiego premiera w stolicy Albanii. Vučić rozpoczął ją 27 maja, a w Albanii pozostał do dnia następnego. W tym czasie spotkał się między innymi z albańskim premierem, Edim Ramą, z którym później wystąpił na wspólnej konferencji prasowej. Jest wiele dziedzin, w których musimy współpracować – powiedział Vučić. Niektórzy nazywają wizytę premiera Serbii „historyczną”.

Już pierwszego dnia swojego pobytu w Albanii, Aleksandar Vučić spotkał się z premierem Albanii, Edim Ramą. W czasie spotkania, a także po nim, podczas konferencji prasowej, padło wiele grzecznościowych zapewnień i dyplomatycznych deklaracji. Aleksandar Vučić przyznał, że jest dumny z tego, że jest pierwszym serbskim premierem, który przybył na oficjalną wizytę do Tirany. „Faktem jest, że nie zgadzamy się w sprawie Kosowa i Metochii” – przyznał Vučić, dodając, że z Ramą rozmawiali nie tylko o polityce i dyplomacji, ale także o turystyce w regionie oraz rozwoju gospodarczym obu państw. Politycy rozmawiali także o projektach infrastrukturalnych, których celem byłoby lepsze połączenie komunikacyjne Serbii i Albanii.

Edi Rama, w czasie konferencji prasowej po spotkaniu, porównał możliwości, jakie stoją dziś przed Serbią i Albanią do tych, jakie miały i wykorzystały Niemcy po II Wojnie Światowej. Przyznał, że między dwoma państwami dziś stosunki są nienajlepsze, a różnice bardzo duże, jednak warto postarać się, by te różnice łagodzić i zacierać. Jego zdaniem Albania wspiera dialog między Belgradem a Prisztiną, który to jest niezwykle istotny dla całego regionu. Edi Rama wyraził nadzieję, że Vučić wróci do kraju zadowolony z wizyty i pod dobrym wrażeniem Albanii, tak aby mógł swoim rodakom polecić ten kraj jako cel wyjazdów.

Zdecydowanie największą kością niezgody w rozmowach dwóch premierów była sprawa Kosowa. Aleksandar Vučić stanowczo stwierdził, że Serbia traktuje i będzie traktowała Kosowo i Metochię jako fragment swojego kraju. Mimo to wyraził chęć szukania wspólnego języka z sąsiednim państwem. „Takie problemy rozwiązuje się dialogiem, nie wojną” – powiedział Vučić. Podziękował też władzom Albanii za zaproszenie i wyraził nadzieję na poprawę stosunków.

W czasie spotkania politycy poruszyli też temat niedawnego incydentu z dronem podczas meczu między dwoma państwami. Premier Rama zapewnił, że tzw. Wielka Albania, której flaga widniała na dronie, nie jest dla Albańczyków żadną poważną wizją ani marzeniem, i że osoba, która dopuściła się tego czynu nie stanowi żadnego zagrożenia. Jego zdaniem należy potraktować ten incydent jak niemądry żart.

W czasie swojego pobytu w Tiranie Aleksandar Vučić spotkał się też z prezydentem Albanii, Bujarem Nishanim a także z przewodniczącym parlamentu. Na końcu swojej wizyty spotkał się z przedstawicielami mniejszości serbskiej w Albanii, z którymi rozmawiał między innymi o ich tożsamości i potrzebie jej zachowania a także o kulturalnych i religijnych projektach serbskiej społeczności.

Premier Vučić przybył do Tirany 27 maja po południu. Na lotnisku im. Matki Teresy oczekiwała go delegacja premiera a następnie przed rządowymi budynkami został uroczyście przywitany serbskim hymnem. Było to drugie w spotkanie Vučicia i Ramy, zaś pierwsze, które odbyło się w Albani.

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE