Home / Nauka / Serbia: Wkrótce 57. Międzynarodowe Targi Książki

Serbia: Wkrótce 57. Międzynarodowe Targi Książki

W dniach 21-28 października br. w Belgradzie, pod hasłem „Od A do Š” [pierwsza i ostatnia litera serbskiego alfabetu cyrylickiego] odbędą się 57. Targi Książki. Przewidziano w nich udział 478 wydawców, w tym 60 z zagranicy.

Tegorocznym gościem honorowym targów są Węgry, które na swoim stoisku, w hali nr 1 zaprezentują swoją bogatą ofertę wydawniczą, zorganizują prezentację autorów, tłumaczy, wydawców i dystrybutorów związanych z książką i kulturą węgierską.

Oskar Niković, ambasador Węgier w Belgradzie przyznaje, że uczestnictwo w targach w roli gościa honorowego jest dla jego kraju wielkim zaszczytem.

– Pod hasłem „Kreatywność – swawola – innowacja” przedstawimy nasz folklor, który w ubiegłym roku UNESCO wstawiło na listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego – dodaje.

Oprócz reprezentacji Węgier przedstawione zostaną oficyny wydawnicze z innych krajów Europy, a także m. in. Japonii, Chin, Angoli i Iranu.

Po raz pierwszy, poprzez zaangażowanie Kancelarii ds. Kosowa i Metochii rządu Republiki Serbii, przedstawionych zostanie ponad 30 wydawców i instytucji kultury z tego regionu.

Podczas targów, tradycyjnie jak co roku, zostaną przyznane nagrody dla najpiękniejszej książki, najlepszej książki dla dzieci, najlepszego projektu wydawniczego i najlepszego wydawcy. Oprócz nich, wręczona zostanie po raz szósty nagroda specjalna im. Dositeja Obradovicia. Otrzyma ją zagraniczny wydawca, za prezentację i promocję serbskiej literatury.

– Targi książki to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Belgradzie. Tegoroczny slogan jest wyrazem wiary w to, że to wydarzenie umożliwi czytelnikom znalezienie w jednym miejscu całej produkcji wydawniczej, zarówno serbskiej, jak i zagranicznej – mówi Željko Ožegović, członek stołecznej Rady Miasta i prezes zarządu Targów Książki.

Ostatniego dnia targów przedstawiciel Węgier przekaże otwartą księgę przedstawicielowi Polski, kraju, który będzie honorowym gościem następnej wystawy, w 2013 r.

Otwarcie imprezy nastąpi w  niedzielę, 21 października br. o godz. 18. Cena biletu to 250 RSD (ok. 2 EUR), dla grup 150 RSD (1,25 EUR), a dla rodzin 600 RSD (5 EUR).

 

Źródło: danubeogradu.rs, beogradskisajamknjiga.com

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE