Home / Polityka / Serbia: Wkrótce dwa nowe święta państwowe?

Serbia: Wkrótce dwa nowe święta państwowe?

Podczas rozpoczynającego się w czwartek posiedzenia parlamentu posłowie będą dyskutowali na temat zmian w ustawie o świętach państwowych. Proponowane zmiany zakładają, że w przyszłości w Serbii będą obchodzone dwa nowe święta: Dzień Rozejmu (11 listopada) i Dzień Pamięci Serbskich Ofiar Poległych w II Wojnie Światowej (21 października). Dodatkowo rząd zasugerował, aby obchody Dnia Państwowości, czyli Sretenje, wydłużyć do dwóch dni (15-16 lutego).
Jeśli posłowie opowiedzą się za, Dzień Rozejmu ku pamięci ofiar z lat 1914-1918, będzie dniem wolnym od pracy. W uzasadnieniu przypomniano, że I Wojna Światowa rozpoczęła się od napadu Austro-Węgier na monarchię serbską dnia 28 lipca 1914 roku, a pierwsze zwycięstwo ententy miało miejsce tuż na początku  wojny w bitwie pod górą Cer w Serbii.
Drugie święto – Dzień Pamięci Serbskich Ofiar Poległych w II Wojnie Światowej –  miałoby być świętem pracującym, upamiętniającym krwawą jesień 1941 r., w tym 21 października, kiedy to niemieckie siły okupacyjne dokonały masowych zbrodni w  Kragujevacu. Od 1 sierpnia do 5 grudnia 1941 r., w trakcie działań powstańczych w środkowej Serbii, śmierć poniosło około 33 tys. ludzi.
Dotychczasowe święta państwowe obchodzone w Serbii to: Nowy Rok (1-2 stycznia), Święto Pracy (1-2 maja), Dzień Zwycięstwa (9 maja).

Tekst: rtv.rs, tłum. i red. Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE