Home / Gospodarka / Handel / Serbia: Kolejny wzrost cen jaj

Serbia: Kolejny wzrost cen jaj

Mimo iż niedawna podwyżka cen jaj spowodowała duże niezadowolenie wśród konsumentów, należy liczyć się z kolejną. Ocenia się, że do Wielkanocy cena za sztukę może przekroczyć 20 RSD (ok. 0.20 EUR).

W adekwatnym okresie ubiegłego roku w Belgradzie można było kupić jaja w średniej cenie 12 RSD za sztukę. Obecnie, w zależności od klasy i jakości, cena wynosi od 13 do 18 RSD.  Jest to efekt niskich temperatur, które wpłynęły na obniżenie produkcji. Zwiększenie cen wyraźnie przenosi się na spadek konsumpcji, nad czym ubolewają hodowcy drobiu, którzy twierdzą, że i tak działają już na granicy rentowności.

– Wzrost cen jaj na rynku jest spowodowany zmniejszeniem produkcji w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych w miesiącu lutym. Z tego samego powodu wystąpiły problemy techniczne u jednego z kluczowych producentów. Sytuacja na rynku powinna ustabilizować się w najbliższych 3-4 tygodniach. Możliwe jest, że w okresie przedświątecznym uda się zwiększyć popyt o ok. 10%  – poinformował Nenad Budimović z Serbskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (PKS).

Przeciętne serbskie gospodarstwo domowe zużywa miesięcznie około 54 sztuk jaj.

W Serbii hoduje się 2,5 mln kur niosek, choć optymalna liczba dla zaspokojenia krajowych potrzeb wynosi ok. 3 mln.

Źródło:poslovnojutro.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE