Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Władza ma większe poparcie społeczne od cerkwi
Aleksandar-Vucic1

Serbia: Władza ma większe poparcie społeczne od cerkwi

Gdyby wybory prezydenckie w Serbii odbywały się jutro 58 proc. wyborców głosowałoby na Aleksandra Vučicia, obecnego premiera. Obecny prezydent Tomislav Nikolić otrzymałby 27 proc. głosów tylko wtedy, jeśli nie kandydowałby Vučić. Takie wyniki podaje serbska gazeta Politika oraz agencja Faktor plus.

Według badań 58 proc. osób oddałoby swój głos na Vučicia, a po 10 proc. otrzymaliby Nikolić i Ivica Dačić były premier, od 2014 pierwszy wicepremier i minister spraw zagranicznych. Jeśli nie startowałby w wyborach Vučić, 27 proc. głosowałoby na Nikolicia, 19 proc. na „kogoś innego”, a 18 proc. na Dačicia. Z badań wynika, że instytucją cieszącą się największym zaufaniem społecznym jest rząd Serbii – 54 proc., na drugim miejscu znalazła się Serbska Cerkiew Prawosławna (SPC) otrzymała 31 proc., policja 28 proc., a wojsko 25 proc.

Na pytanie czy ankietowani wybraliby ponownie obecnego prezydenta na to stanowisko 45 proc. odpowiedziało negatywnie, 27 proc. to osoby niezdecydowane, a 19 proc. odpowiedziało, że tak. 52 proc. badanych nie jest zadowolone tym, w jaki sposób obecny prezydent prowadzi politykę zagraniczną, 28 proc. jest zadowolona „sporadycznie”, a 16 proc. nie dało odpowiedzi twierdzącej.

Na pytanie: „Czy podoba Ci się stosunek prezydenta do innych instytucji państwowych?” – 39 proc. odpowiedziało „nie”, 34 proc.„częściowo”, a 22 proc. „tak”. 43 proc. pytanych negatywnie odpowiedziało na pytanie: „Czy prezydent w prawidłowy sposób rozwiązuje najważniejsze problemy w państwie?” –  30 proc. stwierdziło, że robi to od czasu do czasu, a 21 proc. jest zadowolone.

38 proc. ankietowanych uważa, że prezydent Tomislav Nikolić ma neutralny wpływ na sytuację w regionie, 30 proc. twierdzi, że wpływa pozytywnie, a 28 proc., że ma oddziaływanie negatywne. Według przeprowadzonych badań dla 38 proc. ankietowanych Nikolić jest autorytetem moralnym, inaczej uważa 40 proc. badanych.

Pytano również o stosunek do pierwszej damy, Dragicy Nikolić. 68 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie poprawia, ani nie psuje wizerunku prezydenta. Działalność publiczną pierwszej damy Serbii 25 proc. ankietowanych ocenia jako „niezadowalającą”, 12 proc. jest zadowalającą, 23 proc. „częściowo niezadowalającą”, a 21 proc. „częściowo zadowalającą”.

Badano także reakcje na wakacje prezydenta w Turcji. 27 proc. pytanych uważa, że powinien odpoczywać w Serbii, a 26 proc. że nie powinien brać urlopu dopóki państwo znajduje się w kryzysie ekonomicznym, 12 proc. uznało, że powinien wybrać jakieś inne miejsce, natomiast 24 proc. odpowiedziało, że może odpoczywać, gdzie chce.

Badanie było przeprowadzone w dniach od 1 do 6 września br. na grupie 1 200 pełnoletnich obywateli Serbii.

źródła: tanjug.rs, mondo.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE