Home / Polityka / Serbia: Wojwodina traci swobodę w stanowieniu prawa

Serbia: Wojwodina traci swobodę w stanowieniu prawa

W niedzielę (18 listopada) wiceprzewodniczący Rządu Wojwodiny, Goran Ješić, ostrzegał przed niebezpieczeństwem – świadomego lub nie – odbierania Wojwodinie uprawnień do stanowienia prawa przy okazji zatwierdzania przepisów systemowych przez Rząd Serbii.

– Przy tworzeniu tych przepisów, bądź to celowo, bądź z powodu niekompetencji prawodawców, zapomina się o uprawnieniach departamentu Prowincji Autonomicznej Wojwodiny. Skutkuje to stopniową likwidacją kompetencji ustawodawczych Wojwodiny – powiedział Ješić agencji prasowej „Beta”.

Wiceprezydent Ješić wypowiedział się również na temat obecnej Konstytucji, określając ją jako niewystarczająco dobrą oraz wyraził zadowolenie z tego, że będzie ona musiała zostać zmieniona.

Stwierdził także iż wojwodińskie akty prawne zostały całkowicie dostosowane do decyzji Trybunału Konstytucyjnego i są z tymi decyzjami w zgodzie, a jedyne co jest potrzebne, to poprawienie komunikacji między władzami Wojwodiny i Serbii; inne problemy – natury prawnej czy formalnej – nie istnieją.

Wraz z oceną,iż takiemu postępowaniu, tj. odbieraniu uprawnień, należy zapobiec, przypomniał on iż Rząd Wojwodiny utworzył zespół, który będzie o tych kwestiach rozmawiał z władzami krajowymi. Wiceprzewodniczący Rządu Wojwodiny ocenił, że brak dialogu w Serbii jest główną przyczyną obecnego stanu rzeczy; przypominał jednocześnie o obietnicach złożonych zarówno przez prezydenta Nikolicia, jak i premiera Dačicia, dotyczących poszanowania uprawnień administracyjnych Wojwodiny. Dodał również, że władze prowincji nie wymagają nic ponadto.

 

 

Źródło: rts.rs, blic.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE