Home / Polityka / Serbia: Wojwodina w raporcie Komisji Europejskiej

Serbia: Wojwodina w raporcie Komisji Europejskiej

Wojwodina została pochwalona w raporcie Komisji Europejskiej, odnoszącym się do postępów poczynionych przez Serbię na drodze eurointegracji, oświadczył w poniedziałek szef rządu Prowincji Autonomicznej Wojwodiny, premier Bojan Pajtić.

– Mogę nieformalnie potwierdzić, iż zostało nam zakomunikowane, że Wojwodina zostanie przedstawiona w samych superlatywach, zwłaszcza w części raportu odnoszącego się do kwestii ochrony wspólnot narodowych i etnicznych – powiedział Pajtić.

Pajtić przewodniczył delegacji rządu Wojwodiny, która od poniedziałku do czwartku przebywa w Brukseli, gdzie uczestniczy w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast (tzw. „Open Days”), wydarzeniu skupiającym ponad 6 tys. przedstawicieli regionów, a organizowanym przez Dyrekcję Generalnej Polityki Regionalnej KE i Komitet Regionów, celem zawiązania sieci kontaktów między europejskimi regionami. To on rozmawiał z Myriam Ferran, szefową jednostki organu KE odpowiedzialnego za relacje z Serbią.

Natomiast przewodniczący parlamentu Prowincji Autonomicznej Wojwodiny, lider Związku Wojwodińskich Węgrów (Savez Vojvođanskih Mađara), István Pásztor, zapowiedział, że w raporcie KE zostaną także wyszczególnione problemy związane z jurysdykcją oraz finansowaniem Wojwodiny jak również zalecenie ich rozwiązania. Podkreślił także, iż pozytywne oceny odnoszące się do pewnych przewag istniejących w Wojwodinie nie będą miały wpływu na dynamikę procesów europejskiej integracji Serbii, zwłaszcza na ustalenie daty rozpoczęcia negocjacji z UE.

Opinie przedstawicieli rządu prowincji Wojwodiny zwracają uwagę na stosunkowo napięte relacje na poziomie dwóch władz – krajowej i autonomicznej oraz na konieczność osiągnięcia politycznego porozumienia w sprawie rozwiązania kryzysu autonomii Wojwodiny, spowodowanego kontrowersyjną decyzją Trybunału Konstytucjonalnego o niekonstytucyjności pewnych zapisów Statutu prowincji.

Raport KE ma zostać ogłoszony w środę, 10 października.

 

Źródło: rtv.rs, tanjug.rs

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE