Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: Współpraca z Węgrami w ramach programu obrony przed gradem

Serbia: Współpraca z Węgrami w ramach programu obrony przed gradem

Prawie 40-osobowa grupa rolników z węgierskich komitatów Bács-Kiskun i Csongrád odwiedziła w ubiegłym tygodniu serbską miejscowość Bačka Topola w ramach realizowanego projektu współpracy IPA. Celem ich wizyty było przede wszystkim centrum radarowe, w którym uczestnicy projektu mieli możliwość zapoznania się z aparaturą pozwalającą na obserwacje ruchu chmur oraz innych zjawisk pogodowych.

Projekt IPA zakłada współpracę na polu przekazywania wiedzy i doświadczenia z zakresu budowy systemu obrony przed gradem. Taki system istnieje w Serbii od 40 lat, wprowadzenie podobnego na Węgrzech planowane jest najpóźniej w 2015 r. Wszystko za sprawą podpisanego w ubiegłym roku jesienią w Kecskemét na Węgrzech porozumienia o współpracy pomiędzy lokalnymi władzami węgierskimi, przedstawicielami Serbskich Służb Hydrometeorologicznych oraz szefem Związku Węgierskich Gospodarzy w Wojwodinie (węg. Vajdasági Magyar Gazdák Szövetsége) zakładającego opracowanie wspomnianego systemu obrony przed gradem opartego na serbskim doświadczeniu zarówno w komitatach Bács-Kiskun i Csongrád jak i północnej części Wojwodiny.

Realizacja tego projektu może okazać się dla Serbii bardzo korzystna z punktu widzenia jej starań na drodze do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej.

 

Źródło: vajma.info

 

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE