Home / Bałkany / Serbia wyraźnie krytykuje zestrzelenie Boeinga 777
dacic

Serbia wyraźnie krytykuje zestrzelenie Boeinga 777

Minister spraw wewnętrznych Serbii Ivica Dačić oświadczył, że Serbia stanowczo potępia zestrzelenie Boeinga 777 (lot MH-17). Według Dačicia katastrofa malezyjskiego samolotu jest następstwem długotrwałego konfliktu na Ukrainie. – Obiecujemy dołożyć wszelkich starań aby pomóc. Najważniejsze, żeby doszło do deeskalacji konfliktu. Żądamy całkowicie niezależnego śledztwa dotyczącego katastrofy – powiedział. Wicepremier apelował, o jak najszybsze wyjaśnienie przyczyn wypadku.

Serbia dołoży wszelkich wysiłków aby doprowadzić do dialogu między stronami konfliktu. – Ten, kto ponosi winę za wypadek malezyjskiego samolotu powinien ponieść w związku z tym poważne konsekwencje – powiedział minister spraw wewnętrznych.

Polityk wspomniał również o tym, że polityka zagraniczna Serbii jest zgodna z polityką prowadzoną przez Unię Europejską. – Bez wątpienia będziemy działać politycznie zgodnie z założeniami krajów UE, ale nie wszystkie państwa członkowskie mają takie same zdanie na każdy temat. Będziemy prowadzić politykę zrównoważoną, a naciski będą z pewnością płynąć z każdej strony – mówił. Dačić dodał, że podobne rozbieżności w polityce międzynarodowej pojawiają się w związku z sytuacją w Strefie Gazy.

Pytany o mianowanie nowych ambasadorów Serbii powiedział, że rozmowy trwają, a niektóre z nazwisk poznamy już niebawem. Do końca roku mamy poznać 25 nowych ambasadorów Serbii na całym świecie. Ze względu na protokół dyplomatyczny wicepremier nie zdradzał nazwisk.

źródła: dnevnik.rs, b92.net

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE