Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Wystawa „Jugosławia od początku do końca” od 1 grudnia

Serbia: Wystawa „Jugosławia od początku do końca” od 1 grudnia

W najbliższą sobotę, 1 grudnia, Muzeum historii Jugosławii w Belgradzie wzbogaci się o nową wystawę pt. „Jugosławia od początku do końca”. Nowa atrakcja muzeum wejdzie w skład stałej ekspozycji, a przez pierwsze trzy miesiące dyrekcja zbierać będzie opinie na jej temat od odwiedzających i specjalistów. Prace nad nową wystawą rozpoczęto już w 2009 od konsultacji i konferencji „Nowe stare muzeum”. Ponieważ projekt spotkał się z aprobatą, utworzono ekipę kustoszy i specjalistów, którzy odpowiedzialni byli za przygotowania. W skład zespołu weszli socjolog Jovo Bakić, historycy Hrvoje Klasić, Ivana Dobrivojević, Vladimir Petrović, Srdjan Cvetković i kustosz Muzeum historii Jugosławii – Ana Pajić. Recenzentami wystawy zostali Tvrtko Jakovina z Chorwacji, Husnija Kamberović z Bośni i Hercegowiny, Otto Luthar ze Słowenii i Predrag J. Marković z Serbii.

„Na Półwyspie Bałkańskim przez dłuższy czas trwania XX wieku istniało państwo zainspirowane ideą zjednoczenia Słowian Południowych. Jugosławia, która wiele razy powstawała i znikała, zmieniała nazwę i granice, a także polityczne i społeczne uwarunkowania, odznaczała się wyjątkowym zestawem nacji, wierzeń, kultur i obyczajów pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni, jaką zajmowała” – twierdzą autorzy nowej ekspozycji, dodając, że co prawda Jugosławia już na stałe zniknęła z mapy Europy, ale jej dziedzictwo wciąż mocno zakorzenione jest w życiu ludzi, którzy ją zamieszkiwali. Celem wystawy jest stworzenie okazji, by w nowoczesny i atrakcyjny sposób zaprezentować odwiedzającym ten jeden z najbardziej interesujących i kontrowersyjnych „eksperymentów państwotwórczych XX wieku”. Zamiarem nie jest jednak ułożenie w sposób chronologiczny elementów wystawy opowiadających o najważniejszych wydarzeniach z historii kraju, ale przedstawienie fenomenu jakim była Jugosławia i w jaki sposób ten fenomen oddziaływał na kulturę i społeczeństwo. Autorzy wystawy zapewniają, że prace nad jej rozbudowaniem będą nadal trwały, bo to, co zostanie zaprezentowane w grudniu, jest tylko „jedną z opowieści”.

Muzeum historii Jugosławii uruchomiono w 1996 poprzez połączenie w jeden kompleks Centrum Pamięci Tity i Muzeum Rewolucji. Aktualnie w skład muzeum wchodzi Kuća Cveća, Stare Muzeum, Muzeum „25 maja” i galeria na Placu Nikoli Paszicia. Najważniejsza część muzeum, oraz miejsce, gdzie znajdzie się opisywana wystawa, znajduje się przy ulicy Botićeva 6 w Belgradzie. Muzeum otwarte jest dla zwiedzających sześć dni w tygodniu (nieczynne w poniedziałki) od 10 do 16. Cena wejściówki to 200 dinarów. Dwa razy w roku wstęp do muzeum jest bezpłatny – 18 i 25 maja. Więcej informacji o placówce na stronie MIJ.rs

Źródło: Blic.rs

 

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE