Home / Gospodarka / Serbia: 2,5% wzrost gospodarczy w 2013?

Serbia: 2,5% wzrost gospodarczy w 2013?

Serbia: Wzrost gospodarczy w 2013 nawet o 2,5%?

wzrost.gosp-tanjugbiz.rs

Jak podała wiceprzewodnicząca Izby Gospodarczej Serbii (Privredna komora Srbije- PKS) Vidosava Džagić, międzynarodowe instytucje oceniają, że w 2013 Serbia może zanotować wzrost gospodarczy na poziomie 2-2,5%, co może stanowić najlepszy wynik w regionie.

Džagić podkreśliła jednak, że optymistyczne prognozy  są nie tyle wynikiem polepszającego się klimatu gospodarczego, lecz kiepskich rezultatów zanotowanych w poprzednim roku. W 2012 wzrost gospodarczy Serbii wyniósł -2%. Teraz oczekuje się większej aktywności gospodarczej. Według przewidywań Narodowego Banku Serbii także inflacja, która w ubiegłym roku osiągnęła dwucyfrową wartość, w 2013 powinna się zmniejszyć.

Wiceprzewodnicząca Izby Gospodarczej Serbii przyznała, że pierwsze pozytywne sygnały o zwiększonej aktywności gospodarczej pojawiły się pod koniec 2012, kiedy to odnotowano spowolnienie wzrostu inflacji oraz spadek cen najważniejszych produktów spożywczych. W ostatnim kwartale zanotowano także wzrost PKB o 0,3% w stosunku do kwartału poprzedniego.

Na wzrost PKB w roku obecnym największy wpływ powinny mieć eksport, mimo pesymistycznych prognoz dotyczących rynków zewnętrznych, na których Serbia sprzedaje swoje towary. Szacuje się także, iż pozytywnie na gospodarkę będą oddziaływać liczniejsze inwestycje prywatne, które w 2012 roku były na wyjątkowo niskim poziomie.

 

Źródła: tanjugbiz.rs, kamatica.com

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE