Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Za 4 lata kolejne 290 tys. ludzi będzie bez pracy

Serbia: Za 4 lata kolejne 290 tys. ludzi będzie bez pracy

W Serbii nie ma pracy 750 tys. ludzi. Liczba ta będzie rosła. W 2016 roku będzie większa nawet o 290 tys. osób. Prognozy dotyczące zatrudnienia w Serbii podali do wiadomości we wtorek przedstawiciele Krajowego Urzędu Pracy (Nacionalna služba za zapošljavanje). Badania dotyczące zmian na serbskim rynku pracy powstały we współpracy Krajowego Urzędu Pracy i  Misji Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) w Serbii.

Wyniki badania pokazują, że pracodawcy szukają ludzi z wyższym wykształceniem zarówno w obszarze nauk technicznych jak i nauk społecznych. Branże, w których najłatwiej będzie znaleźć zatrudnienie to: handel, rolnictwo i komunikacja. Na znalezienie pracy nie będą musieli narzekać mieszkańcy południowej, wschodniej i zachodniej Serbii oraz Szumadii. Tam przewidywany jest największy wzrost zatrudnienia.

Największe problemy ze znalezieniem posady mają według Zorana Martinovicia, sekretarza w serbskim ministerstwie pracy, ludzie z wykształceniem zawodowym, którzy stanowią ok. 50 proc. bezrobotnych. Martinović na konferencji, na której odbyło się przedstawienie wyników badania podkreślił, że najwięcej bezrobotnych mieszka na południu Serbii. W pierwszej kolejności wsparcie w znalezieniu zatrudnienia otrzymają osoby niepełnosprawne, kobiety, które w wyniku przemian ustrojowych straciły pracę i młodzi ludzie. Sekretarz podkreślił również konieczność dostosowania systemu edukacji do potrzeb dzisiejszego rynku pracy.

Badania zostały przeprowadzone za pomocą ankiet i obejmowały 4029 firm, które posiadały informacje dotyczące oczekiwań pracodawcy w stosunku do pracowników lub potencjalnych zatrudnionych, wykształcenia, doświadczenia i umiejętności zawodowych pracowników i przyszłych zatrudnionych.  Celem badania było poznanie możliwości zatrudnienia w miastach i gminach oraz poznanie potrzeb pracodawców, tak by szybciej i efektywniej reagować na zamiany w różnych obszarach zatrudnienia i tym samym zmniejszyć bezrobocie.

 

Źródło: tanjug.rs, nsz.gov.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE