Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia zacieśnia współpracę z Białorusią wbrew sankcjom

Serbia zacieśnia współpracę z Białorusią wbrew sankcjom

Wicepremier i minister obrony Serbii Aleksandar Vučić rozmawiał dziś z ambasadorem Białorusi w Belgradzie Vladimirem Chushevem o zacieśnieniu współpracy politycznej obu krajów. Poruszono również kwestie rozwoju dwustronnych stosunków gospodarczych oraz współpracy wojskowej. Porozumiano się także w sprawie dalszej wymiany w zakresie kultury, oświaty i sportu.
Dzisiejsze spotkanie Vučicia i Chusheva oraz ich uzgodnienia pozostają w sprzeczności z wcześniejszą decyzją serbskiego rządu w sprawie przyłączenia się do sankcji przeciwko Białorusi, ustanowionych przez Unię Europejską pod koniec lutego br. Przypomnijmy, w oświadczeniu z 3 marca, Catherine Ashton, Wysoka Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, poinformowała, że oficjalni i potencjalni kandydaci do UE, tj. Chorwacja, Macedonia, Czarnogóra, Islandia, Albania, Bośnia i Hercegowina i Serbia oraz należące do EFTA Liechtenstein i Norwegia przyłączyły się do rozszerzenia unijnych sankcji przeciwko władzom w Mińsku. Objęto wówczas sankcjami wizowymi 21 przedstawicieli białoruskiego reżimu, w tym osoby odpowiedzialne za proces działacza opozycji, Alaksandra Alesia Bialackiego.
Nie tylko obecny rząd w Serbii wysyła sygnały o utrzymywaniu pozytywnych relacji z Białorusią. Swoistym kuriozum okazała się tegoroczna konferencja poświęcona 13. rocznicy bombardowań NATO, która choć nie organizowana oficjalnie przez władze, ale przez współpracujące z administracją państwową Belgradzkie Forum Równych, Związek Jugosłowiańskich Weteranów (SUBNOR) oraz Klub Generałów i Admirałów Serbii, opatrzona była twarzami przedstawicieli Rosji, Chin, Iranu i Białorusi właśnie.

 

Źródło: blic.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE