Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia: Zacieśnienie współpracy policyjnej z Holandią

Serbia: Zacieśnienie współpracy policyjnej z Holandią

Minister spraw wewnętrznych Serbii Ivica Dačić oraz minister ds. bezpieczeństwa i sprawiedliwości Holandii Ivo Opstelten podpisali dziś w Hadze memorandum o współpracy policyjnej obu krajów. Politycy zgodnie zauważają, że podpisany dokument przyczyni się do poprawy stosunków między ich państwami.
Jak informuje serbskie MSW, rozwój relacji na linii Belgrad-Haga ma dla Serbii ogromne znaczenie, zważywszy na fakt, że swoim stanowiskiem Holandia stanowiła barierę na jej drodze do UE.
– Sytuacja się zmieniła i sądzę, że rozwój wzajemnych stosunków w dziedzinie spraw wewnętrznych i sprawiedliwości będzie impulsem dla coraz lepszych relacji między Serbią i Holandią – oznajmił Dačić.
Minister przypomniał dotychczasowe wspólne akcje serbskiej i holenderskiej policji, zwłaszcza w zakresie walki z przestępczością zorganizowaną oraz przemytem narkotyków. Jest to dowodem na udaną współpracę, nie tylko w sektorze wspólnych szkoleń i projektów, ale także współpracy operacyjnej.
Dačić poinformował również, że dzięki stałemu kontaktowi z holenderską policją Serbia otrzymuje regularne informacje na temat dróg i sposobów przemytu kokainy z Ameryki Łacińskiej do Europy oraz z Holandii do Serbii. Wspólnie odkrytą niedawno metodą okazało się połykanie przez przemytników kapsułek z kokainą.
Obaj politycy wskazali ponadto, że dotychczasowa współpraca dotyczyła także walki z rozbojami, kradzieżami, morderstwami i handlem ludźmi.

Źródło: b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE