Home / Polityka / Serbia: Zakończyła się wizyta Dačicia w Słowenii

Serbia: Zakończyła się wizyta Dačicia w Słowenii

W czwartek (15 listopada) zakończyła się dwudniowa wizyta premiera i ministra spraw wewnętrznych Serbii, Ivicy Dačicia w Lublanie, podczas której spotkał się on zarówno z Janezem Janšą, premierem jak i Danilem Türkem, prezydentem Słowenii. Tematami poruszanymi przez polityków było: wzmocnienie współpracy gospodarczej oraz politycznej – zarówno tej multilateralnej, jak i tej w regionie, a także droga Serbii do UE. Podczas pierwszego dnia wizyty zostało podpisane porozumienie dotyczące współpracy policji obu państw.

Obaj premierzy wypowiedzieli się również na temat dotychczasowych relacji serbsko-słoweńskich. Ocenili je bardzo wysoko i podkreślali, że obecnie nie ma żadnych niewyjaśnionych kwestii spornych między tymi dwoma państwami. Zwrócili także uwagę na bardzo satysfakcjonującą współpracę gospodarczą. Wymiana w handlu zagranicznym między Serbią a Słowenią przekroczyła w tym roku 800 mln EUR. Premier Janša przypomniał, że w Serbii działa około 1300 słoweńskich firm. Premier Dačić również wspomniał o wyraźnej obecności firm słoweńskich w Serbii, a także stwierdził, że obecna sytuacja mogłaby stanowić znaczący impuls do podjęcia wspólnych działań, a przede wszystkim do wspólnego pojawienia się na rynku w krajach trzecich.

– Otwiera się przed nami możliwość wspólnego wejścia na inne rynki, przez wzgląd na to, iż Serbia ma podpisane porozumienia o wolnym handlu ze znaczną liczbą krajów spoza UE, takich jak np. Rosja, Turcja, Azerbejdżan, Kazachstan czy Białoruś – powiedział Dačić.

Premier Janša dał do zrozumienia, że Słowenia zawsze będzie zwolennikiem tego, aby Serbii jak najszybciej została wyznaczona data rozpoczęcia negocjacji o wejściu do UE; za co Serbia, jak powiedział premier Dačić, jest bardzo wdzięczna.

Podczas wizyty zostało także ustalone, iż od przyszłego roku, corocznie będą się odbywać spotkania na szczycie obu władz, na których prowadzone będą rozmowy dotyczące dalszego rozwoju współpracy bilateralnej. Podkreślono zwłaszcza perspektywę współpracy w zakresie sektora energetycznego, ale także np. wspólnego uczestnictwa w budowie obiektów sportowych.

Spotkanie Dačicia i Janšy było pierwszym oficjalnym spotkaniem premierów tych państw od momentu uzyskania przez państwa niezależności.

 

 

Źródła: tanjug.rs, rts.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE