Home / Kultura / Muzyka / Serbia: Zamęt wokół Guczy!
tłum-b.92.net

Serbia: Zamęt wokół Guczy!

Autorka: Aleksandra Szmurlik

Najlepsi trębacze w Zachodniej Serbii ogłosili, że zamierzają zbojkotować Dragačevski Sabor Trębaczy w Guczy. Te same zespoły odmówiły także udziału w eliminacjach do konkursu, które odbywają się na Zlatiborze, twierdząc, iż wybory najlepszego zespołu są z góry ustawiane. Ich zdaniem ma to miejsce już w czasie eliminacji, gdzie na 11 zarejestrowanych orkiestr pojawiły się tylko dwie, które automatycznie weszły do finału, co jednoznacznie podważa wiarygodność imprezy.

Inną wersje prezentuje Adam Tadić, dyrektor festiwalu. Twierdzi, że wiele orkiestr nie chce konkurować ze względu na zmianę zasad. Trębacze musieli przedstawić utwory, które losowali na 60 dni przed rozpoczęciem zawodów.

Radiša Vitezović z Tubića pod Kosjericiem, uważa natomiast, że w tym roku główne nagrody zdobędą orkiestry z Požegi, które były na eliminacjach i którym obiecano wygraną, a reszta to „bajki dla dzieci”. – Od 20 lat uczestniczę w festiwalu, w 1993 roku uznany zostałem za najlepszego młodego trębacza, a w 1999 roku otrzymałem Złotą Trąbkę, a przede mną brał udział w zawodach także mój ojciec. Wtedy ceniono jakość muzyków, a dziś festiwal prowadzą skorumpowane jednostki – podsumowuje Vitezović,  i dodaje, że dziś Gucza to miejsce niewiarygodnych układów, gdzie zamiast trębaczy widzi się gwiazdy estrady i show biznesu, które występują w zamian za ogromne honoraria.

Według Ivana Djenadić z Akmačicia pod Nową Varošą, niebywałym kłamstwem są pogłoski jakoby muzycy przestraszyli się nowych zasad. – Wszyscy jesteśmy profesjonalistami i cokolwiek dostaniemy by zagrać w dziesięć minut jesteśmy gotowi, a bojkot to jedyny sposób by przerwać to co się teraz dzieje. Nie ma sensu walczyć, kiedy zwycięzcy są znani z wyprzedzeniem, a tak właśnie teraz jest. Gucza powinna być świętem trębaczy, a nie koncertem różnych muzyków i piosenkarzy. Jeśli to się nie zmieni wkrótce Sabor przestanie istnieć – mówi Djenadić.

Gospodarzem tegorocznego Festiwalu będzie poeta Dobrica Erić. Festiwal rozpocznie się w najbliższy poniedziałek (5 sierpnia) o 10 i potrwa do 11 sierpnia. Finalne zawody orkiestr dętych odbędą się w sobotni wieczór.

Źródło: b92.net, svetplus.com, alo.rs

KOMENTARZE