Home / Bałkany / Serbia / Serbia: zatrudnienie Romów wzrosło o ponad 100%
rts.rs
rts.rs

Serbia: zatrudnienie Romów wzrosło o ponad 100%

W ciągu pierwszego kwartału tego roku zatrudnienie znalazło 754 Romów widniejących na listach serbskiego urzędu pracy (Nacionalna služba za zapošljavanje – NSZ). Jest to o 104,7% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Na konferencji poświęconej tematyce zatrudnienia Romów minister pracy, Aleksandar Vulin, podał, że w ciągu całego 2015 roku zatrudnionych zostało 1993 Romów (zarejestrowanych jako bezrobotni). Dane z pierwszych trzech miesięcy 2016 pozwalają oszacować, że ogólna liczba zatrudnionych w ciągu całego roku będzie wyższa niż w roku ubiegłym.

Za zatrudnienie członków mniejszości romskiej pracodawca otrzymuje subwencje (są oni jedną z sześciu takich grup). Zdaniem ministra, takie rozwiązania przynoszą widoczne efekty. Główną barierą utrudniającą Romom znalezienie pracy w Serbii jest brak wykształcenia (lub niedostateczne zatrudnienie). Aż 88% tych, którzy są zarejestrowani jako bezrobotni nie ma żadnego wykształcenia lub ma jedynie podstawowe. Tylko 36 osób z prawie 23 tysięcy zarejestrowanych ma wyższe wykształcenie. To, co zdaniem Aleksandra Vulina powinno się zmienić, to liczba osób narodowości romskiej pracujących w systemie pomocy socjalnej. Aż 90% członków mniejszości romskiej pobiera zasiłki (i nie ma stałej pracy), jednak wśród pracowników socjalnych niewielu zna język romski.

W konferencji uczestniczyli także romscy przedsiębiorcy oraz dyrektor Kancelarii ds. praw człowieka i mniejszości, Suzana Paunović. Kancelaria wsparła część romskich przedsiębiorstw między innymi poprzez zakup sprzętu oraz organizację szkoleń w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską.

Źródła: rts.rs, rtv.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE