Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Serbia zaufanym partnerem Niemiec
Angela Merkel, Aleksander Vucic

Serbia zaufanym partnerem Niemiec

W pozytywnej atmosferze przebiegło spotkanie premiera Serbii, Aleksandra Vučicia, z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Wizyta Vučicia w Niemczech trwała 2 dni. Były to jego pierwsze odwiedziny u Angeli Merkel odkąd został premierem. Podsumowując pierwszy dzień rozmów Vučić określił stosunki serbsko – niemieckie jako życzliwe i przyjazne. Politycy rozmawiali między innymi o procesie wejścia Serbii do UE, niedawnych powodziach, gospodarce, sprawie Kosowa oraz oczekiwaniach, jakie Niemcy mają względem nowego kandydata.

Podczas konferencji prasowej Angela Merkel powiedziała, że proces akcesyjny Serbii będzie trwał „jakiś czas”, ponieważ Serbia musi spełniać określone wymagania, między innymi dotyczące wolnego rynku oraz wolności mediów, a żeby współpracować gospodarczo z Niemcami, musi być transparentna i stabilna. Zarówno pani kanclerz, jak i premier wyrazili zadowolenie ze spotkania, a także nadzieję na zacieśnienie wzajemnych stosunków politycznych i gospodarczych. Vučić chwalił Angelę Merkel za jej zaangażowanie w regionie Bałkanów Zachodnich. Berlin będzie 28 sierpnia gospodarzem konferencji, w której będą uczestniczyli przywódcy państw tego regionu.

Sporo czasu politycy poświęcili rozmowom o gospodarce. Premier Serbii spotkał się także z niemieckimi przedsiębiorcami, spośród których niektórzy są już inwestorami w Serbii. Jego zdaniem Serbii zależy na współpracy gospodarczej z Niemcami, dlatego pragnie zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w swoim kraju. – Niemcy są największym, i najważniejszym dla nas krajem w UE – powiedział. – W ciągu najbliższych miesięcy przygotujemy projekty ustaw o pracy, upadłości, prywatyzacji, wydawaniu pozwoleń. Chcemy pracować w przyspieszonym tempie, i zakończyć pewne prace, chcemy być częścią Europy i cywilizowanego świata – dodał Vučić.

W czasie spotkania poruszono także głośny przed kilku dniami temat budowy Gazociągu Południowego w Serbii. Pytany przez kanclerz Niemiec o to, czy Serbia chce budowy, Aleksandar Vučić odpowiedział, że nie od Serbii zależy dalsza budowa, a od umów między Rosją a Unią, oraz, że dla niego w całej sprawie kluczowe są interesy jego kraju.

- Zostaliśmy państwem, które jest szanowane – powiedział Vučić do dziennikarzy na zakończenie pierwszego dnia dwudniowej wizyty.

Źródła: tanjug.rs, rtv.rs, rts.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE