Home / Polityka / Prawo / Serbia: Zmiany w prawie dotyczącym sędziów i prokuratury
480088_skupstina-srbije01fonetfoto--bozidar-petrovic_f

Serbia: Zmiany w prawie dotyczącym sędziów i prokuratury

Posłowie serbskiej Skupsztiny przegłosowali dziś zmiany w ustawach o pracy sędziów oraz prokuratury. Według wprowadzonych nowelizacji, wymienieni pracownicy systemu sprawiedliwości będą przechodzili na emeryturę w 65 roku życia, bez względu na staż pracy. Wcześniej, by przejść na emeryturę, sędziowie i prokuratorzy musieli mieć za sobą 40 lat pracy zawodowej.

W głosowaniu nad nowelizacją ustaw zdecydowana większość parlamentarzystów była za wprowadzeniem zmian. Tylko jeden poseł był przeciwny uregulowaniu wieku emerytalnego sędziów, zaś trzech sprzeciwiło się tym zmianom w przypadku prokuratorów.

Zmiany w ustawach dotyczą także asystentów prokuratorów. Ci, którzy zdadzą egzamin z najwyższymi ocenami, będą zatrudniani na umowę o pracę. Wcześniej dotyczyło to tylko asystentów sędziów. Zoran Babić z SNS (Serbska Partia Postępowa) uważa, że dzięki tym zmianom zatrudniani będą najlepsi, nie zaś ci, którzy mają znajomości.

Źródła: b92.net, tanjug.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE