Home / Gospodarka / Nieruchomości / Serbia: Zmiany w sektorze budowlanym

Serbia: Zmiany w sektorze budowlanym

Członkowie Serbskiej Rady Społeczno-Gospodarczej (SES) wnioskują o powołanie odrębnego Ministerstwa Budownictwa, aby uchronić serbską gospodarkę przed recesją na rynku budowlanym i remontowym. Prezes SES Nebojša Atanacković zapowiedział działania mające na celu wprowadzenie zmian w ustawie o VAT oraz wsparcie dla lokalnych firm budowlanych.
Branża budowlana, która wcześniej napędzała wzrost gospodarczy Serbii, znajduje się w chronicznym kryzysie. Ograniczenie inwestycji oraz rosnąca liczba inwestorów zagranicznych negatywnie wpływają na rozwój sektora budowlanego.
Przedstawiciele Związków Zawodowych i Związku Pracodawców Serbii (Unija poslodavaca Srbije) podkreślają, że przed trzema laty liczba firm budowlanych wynosiła 11 000, obecnie istnieje ich tylko 8000, z czego 87% jest w stanie upadłości.
Według danych Urzędu Statystycznego Serbii w lutym wydano 531 pozwoleń na budowę mieszkań, w porównaniu do ubiegłego roku liczba inwestycji zmniejszyła się o 59,4%. Największą aktywność w sektorze budowlanym odnotowuje się w Belgradzie, stanowi 40,3% wszystkich planowanych inwestycji w Serbii.

Źródło: tanjug.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE