Home / Gospodarka / Handel / Serbia: Zmniejszenie powierzchni upraw pastewnych odmian jęczmienia

Serbia: Zmniejszenie powierzchni upraw pastewnych odmian jęczmienia

Powierzchnia upraw jęczmienia w Serbii jest obecnie najniższa od dwudziestu lat. Powodem takiego stanu rzeczy jest widoczny spadek hodowli bydła, a co za tym idzie zmniejszenie zapotrzebowania na pastewne odmiany jęczmienia, wykorzystywane do produkcji pasz.

Obecnie uprawy zajmują ok. 90 tys. ha, z czego 1/5 stanowią browarne odmiany jęczmienia. Zapotrzebowanie przemysłu słodowego jest stabilne, dzięki czemu zainteresowanie rolników hodowlą tego zboża wcale nie spada. Potwierdza to przykład firmy Maltineks z Bačkiej Palanicy, która w tym roku wysiała 15 tys. ha.

– Zaoferowaliśmy konkretne warunki. Producentom oferujemy 23 RSD (ok. 0.20 EUR) za kilogram jęczmienia – mówi dyrektor firmy Boro Aralica.

Jak wynika z informacji zwrotnych, rolnicy nie spodziewali się tak wysokiej stawki.

– Na jęczmieniu można zarobić znacznie lepiej, niż na zbożu chlebowym. Przede wszystkim produkcyjność jest bardzo dobra, często lepsza, niż w przypadku pszenicy, a i ceny są wyższe – uważa Aralica.

Obfitość plonów jęczmienia jest uzależniona od odmiany, przygotowania przed siewem oraz technologii uprawy.

Pod względem występowania susz miniony rok nie należał do najłatwiejszych, jednak – jak twierdzi wielu ekspertów – natura potrafiła wykorzystać tę sytuację. Wstępne analizy wykazały znaczne zwiększenie zawartości białka w ziarnach jęczmienia, co gwarantuje wysoką jakość słodu i innych produktów.

Źródło: rtv.rs

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE