Home / Polityka / Serbia: Żółta kartka od UE do końca roku
Srbija-Evropska-unija

Serbia: Żółta kartka od UE do końca roku

Według serbskiej gazety „Novosti” Serbia do końca roku nie rozpocznie negocjacji  akcesyjnych z Unią Europejską.

Belgradzkie media piszą, że temat rozmów akcesyjnych został zdjęty z porządku obrad UE, ponieważ stanowiska krajów członkowskich dotyczące przyjęcia Serbii do Unii Europejskiej są rozbieżne. Mówi się o tym, że to Niemcy stopują przyjęcie Serbii.

Rozmowy o przystąpieniu do negocjacji odbywają się na kilku poziomach. Kiedy eksperci krajów członkowskich UE osiągną porozumienie w sferze technicznej, następnie decyzję podejmują ambasadorzy 28 państw. Ostateczna decyzja o przyjęciu należy do szefów dyplomacji krajów UE. Gazeta podaje, że do przerwania procesu doszło już w pierwszej fazie.

Generalna sekretarz EU w Serbii Maja Bobić wyznała, że do końca roku najprawdopodobniej nie odbędzie  się ani jedno spotkanie dotyczące wstąpienia Serbii do EU, a odpowiedzialna za to jest tylko Serbia.  – To zależy od wielu podmiotów. Takiej sytuacji najbardziej jesteśmy winni my sami, chociaż pozostali także nie są bez winy – powiedziała Bobić.

Serbia w styczniu tego roku rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE. Bobić powiedziała także o tym, że rozmowy rozpoczną się od tematów dotyczących walki z korupcją i przestępczością, praw człowieka i sprawy Kosowa.

 – Te kwestie zostaną poruszone jako pierwsze i one zadecydują o dalszym przebiegu rozmów. Faktem jest, że dwie pierwsze kwestie nie zostały jeszcze opracowane, jak i plany działania, które są warunkiem rozpoczęcia rozmów. Spełnienie ich jest obowiązkiem władz Serbii. Przygotowanie planów działań ma się zakończyć na początku 2015 roku – powiedziała sekretarz.

Dodała także, że kwestie dotyczące Kosowa to jedna wielka niewiadoma zarówno dla Belgradu, Prisztiny jak i UE. – Warunkiem była pełna implementacja porozumienia Belgrad-Prisztina, do tego jednak nie doszło – powiedziała.

źródła: b92.net

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE