Home / Bałkany / Serbia / Serbowie coraz częściej wybierają łacinkę
cirilica

Serbowie coraz częściej wybierają łacinkę

47% ankietowanych Serbów przyznało, że w życiu codziennym mając do wyboru dwa alfabety, wybiera łaciński. Cyrylicy na co dzień używa 36% badanych, zaś dla 11% oba alfabety są równoważne.

W Serbii zarówno alfabet łaciński (tzw. łacinka) jak i cyrylica są zupełnie równoprawne (poza sytuacjami urzędowymi, gdzie używana jest cyrylica) i nauczane w szkołach. Ankietę telefoniczną, w której udział wzięło ponad 1000 osób, przeprowadziła agencja Open Source. Ankietowani mieli od 12 do 75 lat i zamieszkiwali zarówno wsie jak i duże miasta. Badanie ukazało, że cyrylica coraz bardziej ustępuje miejsca łacince, czego głównym powodem jest rozwój technologiczny. Wśród użytkowników Internetu odsetek osób korzystających z łacinki jest bowiem wyższy i wynosi prawie 60%. Internautów wiernych cyrylicy jest około 28%. Wybór alfabetu uzależniony jest także od wieku. Wśród grupy wiekowej 20-29 lat 65% badanych używa w codziennym życiu łacinki, a jedynie 18% cyrylicy. Osoby po 50 roku życia wybierają łacinkę już nieco rzadziej – używa jej 57% osób. Cyrylica dominuje wśród najstarszych mieszkańców Serbii. Ponad 45% osób po sześćdziesiątce pisze cyrylicą, a jedynie 32% alfabetem łacińskim. W grupie siedemdziesięciolatków wiernych cyrylicy jest prawie 60% osób.

Zauważalna jest także relacja między miejscem zamieszkania a używanym alfabetem. Na wsiach dominuje (choć nieznacznie) cyrylica, której używa 42% mieszkańców wsi. Jeśli chodzi o regiony kraju w Serbii Zachodniej oraz Szumadii alfabety idą „łeb w łeb”, zaś na wschodzie i południu kraju delikatnie przeważa cyrylica (42%). Ponad 60% mieszkańców Belgradu wybiera cyrylicę.

Profesor Veljko Brborić z katedry języka serbskiego na Wydziale Filologicznym zaprzecza, jakoby to Internet był głównym winowajcą odstępowania od cyrylicy. Dziś bowiem nic nie stoi na przeszkodzie by w sieci używać jakiegokolwiek alfabetu. Jego zdaniem młodzi ludzie wybierają łacinkę, bo są nią z wszech stron otoczeni. Jest szybsza, prostsza, popularniejsza. Profesor uważa, że to właśnie wygoda kieruje młodymi ludźmi, a nie świadomy wybór. Twierdzi, że powinno się przypominać, że to właśnie cyrylica jest alfabetem „rdzennie” serbskim, bo ta świadomość zanika. Mimo wszystko, profesor nie boi się o przyszłość cyrylicy.

Źródła: politika.rs, danas.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE