Home / Polityka / Serbowie głosują już w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii

Serbowie głosują już w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii

Obywatele Serbii mieszkający w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii już dziś głosują w drugiej turze wyborów prezydenckich. Serbscy wyborcy, którzy zgłosili swój akces do uczestnictwa w głosowaniu w innych krajach, oddadzą swój głos tego samego dnia, co wyborcy w Serbii, czyli 20 maja.
Przypomnijmy, Serbowie będą wybierać nowego prezydenta między demokratą Borisem Tadiciem a kandydatem Serbskiej Partii Postępowej Tomislavem Nikoliciem. Pierwszy na liście jest Tadić, który według ostatecznych wyników w pierwszej turze otrzymał 25,3 proc., czyli 989 454 głosów, nieznacznie wyprzedzając Nikolicia, na którego oddano 979 236 głosów, co stanowi 25,05 proc.
Na potrzeby wyborów poza granicami Serbii, otwarto łącznie 38 lokali wyborczych w 22 krajach. Jak wspomniano, wyborcy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie głosują już dziś, od godziny siódmej do dwudziestej czasu lokalnego. Głosujący w Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Włoszech, RPA, Cyprze, Libii, Luksemburgu, Macedonii, Rumunii, Rosji, Niemczech, Słowenii, Francji, Holandii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach i Szwajcarii będą głosować tak jak w Serbii, również w godzinach od siódmej do dwudziestej czasu lokalnego.
Łączna liczba lokali wyborczych w Serbii i za granicą wynosi 8 390, zarejestrowano w nich 6 770 013 wyborców.

 

Źródło: tanjug.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE