Home / Gospodarka / Handel / Serbowie płacą za żywność mniej niż mieszkańcy UE

Serbowie płacą za żywność mniej niż mieszkańcy UE

Żywność w Serbii jest tańsza o 30 proc. w stosunku do cen żywności w krajach UE, wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat). Serbowie jednak nie odczuwają takiego stanu rzeczy, bo ich średnie pensje są trzykrotnie mniejsze niż zarobki mieszkańców UE.

Ubrania i sprzęt elektroniczny kosztują w Serbii więcej niż w Unii Europejskiej. Przewoźnicy muszą opłacić cło, koszty podróży, a i konkurencja w tych obszarach nie jest zbyt duża. Natomiast znaczną część żywności na serbski rynek dostarczają krajowe firmy. W takim wypadku odpadają koszty przewozu i cła.

Nie znaczy to jednak, że Serbowie są zadowoleni z niskich cen żywności. Sprzedawcy wysuwają kolejne argumenty, broniąc się przed wynikami raportu i odnoszą ceny żywności do serbskich zarobków. Przeciętna serbska rodzina wydaje na żywność 40 proc. swojego miesięcznego budżetu przyjmując, że miesięczna pensja utrzymujących rodzinę wynosi 40 tys. RSD (czyli ok. 350 EUR). Dochody większości Serbów są jednak o 10 tys. RSD mniejsze. Mieszkaniec UE na żywność wydaje od 10 do 15 proc. zarobionych pieniędzy przy o wiele większych średnich zarobkach. Dla serbskich kieszeni ceny żywności są wiec nadal wysokie.

 

Źródło: politika.rs, b92.net

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE