Home / Gospodarka / Serbowie rozważają przejęcie Czarnogórskiej Poczty

Serbowie rozważają przejęcie Czarnogórskiej Poczty

Pošta Crne Gore - vijesti.me

Dyrektor generalny Serbskiej Poczty (JP PTT Srbija) Milan Krkobabić oznajmił, że jego firma przymierza się do ekspansji na sąsiednie kraje – rozważane jest m.in.  przejęcie Czarnogórskiej Poczty (Pošta Crne Gore).

Zamiast prywatyzacji spółki, kierownictwo Serbskiej Poczty myśli o przejęciu któregoś z przedsiębiorstw pocztowych  w regionie. Zdaniem Krkobabicia Serbska Poczta jest poważnie zainteresowana Czarnogórską Pocztą, ale także spółkami pocztowymi w innych sąsiednich krajach. Pošta Crne Gore znajduje się wprawdzie w tegorocznym planie Rady ds. Prywatyzacji, jednak zamiast klasycznej prywatyzacji polegającej na sprzedaży przedsiębiorstwa przewidziana jest dzierżawa. Warto podkreślić, że Pošta Crne Gore pozostaje wyjątkiem wśród nierentownych w większości państwowych spółek –  w ciągu dziewięciu miesięcy ub. roku osiągnęła zysk w wysokości 793 tys. EUR.

Jak podkreślił Krkobabić strategiczny biznesplan zakłada, że Serbska Poczta  pozostanie jednolitym przedsiębiorstwem i stanowczo odrzucił pomysły sugerujące podział firmy na kilka spółek i prywatyzację niektórych części. Jego zdaniem nie należy powielać złych doświadczeń sąsiednich krajów, dlatego przejęcie innej spółki pocztowej w regionie ma wzmocnić firmę, przyczynić się do zwiększenia wpływów do budżetu i zatrudnienia  nowych ludzi. Stanowczo odrzucamy możliwość podjęcia prób sprzedaży, wyprzedaży czy dezintegracji firmy JP PTT Srbija – poinformował  Krkobabić.

Zgodnie z danymi Agencji Rejestrów Gospodarczych Serbii (Agencija za privredne registre Srbije) JP PTT Srbija w 2011 r. osiągnęła przychody wynoszące 9,8 mld RSD, czyli około 88 mln EUR. Serbska Poczta jest też całkowitym właścicielem przedsiębiorstwa Mobtel-PTT, które zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami, posiada 49% akcji w banku Poštanska štedionica i 1,07% akcji w spółce wydawniczej Politika.

Źródło: vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE