Home / Bałkany / Rodziny Serbów – ofiar z Kosowa żądają aktu oskarżenia wobec odpowiedzialnych za zbrodnie
Kosovo-Refugees

Rodziny Serbów – ofiar z Kosowa żądają aktu oskarżenia wobec odpowiedzialnych za zbrodnie

Członkowie Stowarzyszenia rodzin ofiar w Kosowie i Metochii są niezadowoleni ze sprawozdania, które w Brukseli przedstawił John Clint Williamson, główny oskarżyciel ds. handlu ludzkimi organami podczas wojny w Kosowie w 1999 roku. Stowarzyszenie rodzin oczekuje aktu oskarżenia skierowanego przeciwko władzom Kosowa oraz zastosowania kryterium odpowiedzialności dowódców za czyny swoich podwładnych.

Według danych sekretarz stowarzyszenia Mileny Parlić na liście ofiar znajduje się 530 kosowskich Serbów. Ich szczątki nie znajdują się ani w Kosowie, ani w Albanii. Parlić powiedziała, że prawda dotycząca zbrodni popełnionych na Serbach w Kosowie nie będzie wystarczająco jasna, dopóki odpowiedzialne za to władze Kosowa nie zostaną osądzone oraz póki przeciwko nim nie zostanie wysunięty wniosek dotyczący odpowiedzialności dowódców za czyny swoich podwładnych. Dodała też, że rodziny ofiar nie oczekiwały wiele od dochodzenia prowadzonego przez Williamsona, ponieważ w ciągu ostatnich 15 lat nie postawiono zarzutów ani jednemu Albańczykowi w związku ze zbrodniami popełnionymi na Serbach.

- Według opinii polityki międzynarodowej można odnieść wrażenie, że Serbowie porywali sami siebie, sami sobie usuwali organy, sami siebie zabijali. Nic dla nas nie znaczy to, że ktoś przyzna, że te zbrodnie się zdarzyły. Wiemy to wszyscy. Chcemy, aby zostały skierowane akty oskarżenia przeciwko aktualnym przedstawicielom władzy, którzy uczestniczyli lub wydawali rozkazy związane ze zbrodniami oraz wzywamy do wzięcia odpowiedzialności dowódców za działania swoich podwładnych. – powiedziała Milena Parlić.

Według pani sekretarz rodziny ofiar czekają na ogłoszenie prawdy oraz chcą utworzenia specjalnego międzynarodowego sądu ds. zbrodni UÇK (Armii Wyzwolenia Kosowa). Milena Parlić przypomniała również, że rodziny ofiar dostarczyły dowodów prowadzącym śledztwo. Działaczka dodała, że niemożliwym jest, aby ograny ścigania do tej pory nie zdołały ustalić faktu handlu organami.

- Mamy nadzieję, że pierwszym oskarżonym zostanie Hašim Tači. Oczekujemy też zastosowania kryterium odpowiedzialności dowódców za czyny swoich podwładnych. – powiedziała Milena Parlić.

Była główna oskarżyciel Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze Carla del Ponte wyraziła swój smutek związany z tym, że zespół Johna Clinta Wiliamsona nie znalazł wystarczającej ilości dowodów, potrzebnej do wysunięcia aktu oskarżenia przeciwko osobom odpowiedzialnym za te zbrodnie.

Serbski oskarżyciel ds. zbrodni wojennych Vladimir Vukčević powiedział, że śledztwo Eulexa jest zadowalające mając na uwadze ofiary oraz jego wielki wkład w upublicznienie międzynarodowej prawdy. Dodał, że zespół Williamsona ukoronował wieloletnią pracę, którą zapoczątkował serbski oskarżyciel ds. zbrodni wojennych na podstawie zarzutów z księgi byłej głównej oskarżyciel haskiego trybunału Carli del Ponte.

Zastępca oskarżyciela ds. zbrodni wojennych Bruno Vekarić przyznał, że śledztwo EULEX Kosovo (policyjnej misji Unii Europejskiej na terenie Kosowa) jest obiektywne i jest krokiem w kierunku ujawnienia międzynarodowej prawdy.

Władze w Prisztinie zakomunikowały, że będą współpracować ze specjalnym zespołem Williamsona do końca śledztwa. John Clint Williamson przyznał, że największym problemem przy prowadzeniu śledztwa jest ochrona świadków.

 źródła: b92.net, time.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE