Home / Polityka / Serbowie z Krajiny oskarżają Chorwację o ludobójstwo
amunicja-patrz.pl

Serbowie z Krajiny oskarżają Chorwację o ludobójstwo

Na początku lutego br. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zakończył pięcioletni proces dotyczący ludobójstwa i czystek etnicznych, których Chorwaci mieli się dopuścić na ludności serbskiej podczas drugiej wojny światowej oraz w latach 90-tych. Sąd orzekł, że żadna ze stron nie popełniła zbrodni ludobójstwa.

Warto przypomnieć, że Chorwaci w 1999 roku wnieśli pozew przeciwko Serbom o ludobójstwo, które miało mieć miejsce podczas zajęcia Vukovaru w 1991 roku. 11 lat później Serbia oskarżyła Chorwację o dokonanie masowych mordów podczas zajmowania przez chorwackie oddziały Serbskiej Krajiny w 1995 roku. Haski Trybunał orzekł jednak, że poczynione zbrodnie, zarówno z jednej, jak i drugiej strony, pomimo swojej szerokiej skali nie noszą znamion ludobójstwa.

Serbowie z Krajiny nie zamierzają się jednak poddawać po ogłoszeniu decyzji Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który oddalił pozew o ludobójstwo. „Istnieją nieodparte dowody na to, że Niepodległe Państwo Chorwackie dokonało czystek etnicznych na Serbach w czasie drugiej wojny światowej. W obozach śmierci w czasie wojny wymordowano 70 000 serbskich dzieci.” – wyjawił Borislav Mikelić, były premier Republiki Serbskiej Krajiny. Polityk zaznaczył także, że Jasenovac nie był jedynym obozem, w którym mordowano Serbów oraz, że zbrodnia ludobójstwa nigdy nie ulega przedawnieniu.

Zgodnie z zapowiedziami Serbowie z Krajiny, oprócz oświadczenia o poczynionym ludobójstwie oraz czystkach etnicznych, będą również żądać przywrócenia im statusu pełnoprawnego, państwowotwórczego narodu w Chorwacji. Wspomniane prawa zostały im odebrane przez założoną przez Franjo Tudjamana Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną.

Oburzenie wśród Serbów wywołała również wypowiedź prezydent Chorwacji Kolindy Grabar Kitarović. Według niej kwestią priorytetową jest obecnie sytuacja Chorwatów zamieszkujących Bośnię i Hercegowinę. Mniejszość chorwacka, mimo, że jest w Bośni znacznie mniej liczna niż mniejszość serbska w Chorwacji, posiada status państwowotwórczego narodu. Dlaczego tego przywileju nie posiadają chorwaccy Serbowie? Były premier Mikelić zaapelował do swojego narodu, aby nie ustawał w dążeniu do prawdy.

Z analizy spisów ludności wynika, że w 1981 roku w Chorwacji żyło 531 tys. Serbów oraz 440 tys. Jugosłowian, a 10 lat później, w 1991 roku, kraj ten zamieszkiwało 581 tys. Serbów oraz 224 tys. Jugosłowian. W  1991 roku Serbowie w Chorwacji stanowili 16 proc. całego społeczeństwa, a obecnie wartość ta wynosi mniej niż 4 proc. „W tym miejscu pojawia się pytanie: gdzie są ci ludzie, dokąd odeszli i kto ponosi za to odpowiedzialność” – powiedział Mikelić.

Zdaniem byłego premiera Serbskiej Krajiny Chorwacja w latach 90-tych dopuściła się największych czystek etnicznych od czasów drugiej wojny światowej, a masowy mord ludności cywilnej rozpoczął się już w 1990 roku, a nie w momencie wybuchu wojny oraz rozpoczęcia operacji „Burza”, jak się powszechnie uważa. „Burza” była jedynie finałem.

Źródła: tanjug.rs, b92.nettvn24.pltokfm.pl

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE