Home / Bałkany / Kosowo / Serbowie zaatakowani przed cerkwią w Djakovicy. Vulin: To apartheid
autobus

Serbowie zaatakowani przed cerkwią w Djakovicy. Vulin: To apartheid

Dwa autobusy wiozące Serbów do Djakovicy zostały dziś obrzucane kamieniami 100 metrów od cerkwi. Serbowie jechali do niej aby świętować Wigilię Bożego Narodzenia, która według kalendarza gregoriańskiego przypada właśnie 6 stycznia.

Grupa wysiedlonych Serbów jechała do Cerkwi Uśpienia Bogurodzicy w Djakovicy by wziąć udział w uroczystościach wigilijnych, między innymi w obrzędzie Badnjaka, kiedy to przed cerkwiami rozpala się palenisko. Autobusy zostały zaatakowane przez demonstrujących Albańczyków tuż przed cerkwią. Wierni postanowili zawrócić i wybrali się w eskorcie kosowskiej policji do monastyru Visoki Dečani. Nikomu z podróżujących nie stała się krzywda, mimo że autobus został uszkodzony.

Do Djakovicy miał na wigilijne uroczystości przyjechać także serbski minister bez teki ds. Kosowa i Metochii, Aleksandar Vulin. Demonstracje odbyły się mimo, iż władze nie zezwoliły na tę wizytę. Prezydent Djakovicy, Mimoza Kusari-Lila napisała na Facebooku, że przed przyjazdem do miasta Vulin powinien pomyśleć o krzywdach, które spotkały gminę w czasie wojny. Ostatecznie polityk dostał zgodę na wizytę w Gračanicy, i tam też uczestniczył w uroczystościach.

W Gračanicy minister spotkał się także z dziennikarzami podczas konferencji prasowej.
– W dzisiejszym dniu zobaczyliśmy, że w tym rejonie Serbów wciąż obowiązuje apertheid – powiedział. Za wydarzenia w Djakovicy Vulin obwinił kosowskie władze. Wyjawił, że początkowo zezwoliły na jego wizytę a decyzja ta została zmieniona rano. Vulin przypomniał, że kiedyś w Djakovicy mieszkało 12 tysięcy Serbów, i wyraził oburzenie, że teraz problemem dla władz jest zaledwie setka wygnanych, którzy chcą uczestniczyć w religijnych uroczystościach. Skrytykował też kosowskie władze, że nie dążą do porozumienia między Prisztiną i Belgradem.

Źródła: politika.rs, b92.net, rts.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE