Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Serbscy dyplomaci niezadowoleni z polityki kadrowej MSZ

Serbscy dyplomaci niezadowoleni z polityki kadrowej MSZ

Grupa 32 serbskich dyplomatów, członków Związku Dyplomatów, skierowała do szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Dragoljuba Mićunovicia zażalenie na praktykę powoływania na ambasadorskie stanowiska pisarzy i historyków. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych twierdzą, że nie złamano prawa ani praktyki dyplomatycznej.
Związek Dyplomatów domaga się, aby nominacje ambasadorskie otrzymywali tylko zawodowi dyplomaci, którzy jako jedyni – jak twierdzą w Związku – reprezentują pełen profesjonalizm w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Serbii na zagranicznych placówkach dyplomatycznych. Jego przeciwnicy twierdzą natomiast, że krytyka polityki kadrowej serbskiego MSZ jest spowodowana niezadowoleniem niektórych członków Związku z braku nominacji ich samych na ambasadorów.
Członkini Związku Sladjana Prica przyznała, że pierwszy raz w historii serbskiej dyplomacji ponad 50 procent kierowników placówek dyplomatyczno-konsularnych stanowią niezawodowi dyplomaci.
– To jest niejako „odziedziczony” problem, na który nie reagują politycy, gdyż sami liczą na te stanowiska w przyszłości – uważa Prica.
Odpowiadając na zarzuty, MSZ informuje że w zażaleniu Związku znalazło się wiele nieścisłości, a ono samo dotyczy konkretnych decyzji kadrowych.
Praktyka mianowania ambasadorami nie tylko zawodowych dyplomatów, lecz także pewnej liczby polityków, naukowców lub dziennikarzy jest dość powszechna na świecie. Stosuje ją wiele państw, w tym Polska. Osobną kwestią jest jednak zachowanie rozsądnych (a to określenie jest różnie definiowane) proporcji w nominacjach ambasadorskich.

 

Źródło: rtv.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE