Home / Bałkany / Serbscy radykałowie wpierają Trumpa
avaz.ba
avaz.ba

Serbscy radykałowie wpierają Trumpa

Vojislav Šešelj, lider Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) coraz mocniej popiera Donalda Trumpa w nadchodzących wyborach prezydenckich w Ameryce. Poza postami na Twitterze, organizuje także wiece poparcia dla kandydata republikanów w Belgradzie. Jedną z akcji zorganizowano niedawno w dniu przyjazdu Joe Bidena do stolicy Serbii, gdzie zgromadzeni skandowali „Serbia jest za Trumpem, Biden nie jest mile widziany!”.

Ostatnio Šešelj wezwał Serbów mieszkających w Ameryce, aby głosowali w październiku na Trumpa. – Wzywam braci Serbów, którzy żyją w USA, aby w nadchodzących wyborach prezydenckich ze wszystkich swoich sił poparli kandydata republikanów Donalda Trumpa – napisał na twitterze szef SRS.

Šešelj nie jest pierwszym politykiem spoza Stanów Zjednoczonych, który wspiera Trumpa. Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin niedawno oświadczył, że popiera inicjatywę republikanina dotyczącą pogłębienia współpracy między Stanami a Rosją. Trump odwdzięczył się nazywając  go „silnym przywódcą”.

O wsparciu z Serbii dla Donalda Trumpa wiedzą już media za oceanem i szeroko to komentują. – Poznajcie głównego zwolennika Trumpa – Vojislav Šešelj, lider SRS z Serbii, który jest sądzony za zbrodnie wojenne. Wiecie co łączy tych dwóch? Obraźliwe wypowiedzi na temat muzułmanów, a Šešelj ma pomóc Trumpowi w zdobyciu głosów serbskich Amerykanów  – pisze amerykański pisarz i dziennikarz „The Boston Globe”, Alex Beam.

Sam Trump chwali się poparciem polityków z krajów Europy Południowo-Wschodniej. Po uniewinnieniu Šešelja od zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych podczas wojny domowej w byłej Jugosławii w latach 90-tych przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii, Trump stwierdził, że Šešelj „zwyciężył niesprawiedliwość jaką było 12 lat więzienia w Hadze”.

Sam wyrok wzbudził wiele kontrowersji na świecie i w regionie. Decyzja MTKJ wywołała oburzenie w Chorwacji i napięcie na linii Zagrzeb-Belgrad.

Głos w sprawie zabrała także prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović apelując do sekretarza generalnego ONZ, Ban Ki-moona prosząc o odwrócenie wyroku. Wiele organizacji ochrony praw człowieka oraz międzynarodowi eksperci w zakresie prawa, w tym prestiżowa International Bar Association kwestionowały wyrok. Prokuratura przy MTKJ zapowiedziała już apelację od wyroku.

Zachowanie Šešelja może stać się kością niezgody w relacjach między Chorwacją a Serbią. Polityk ogłosił, że otrzymał serbski paszport dyplomatyczny i jak najszybciej ma zamiar udać się do Chorwacji. – Mam nadzieję, że ja, jako uznany dyplomata nie będę miał żadnych problemów z chorwackimi władzami – pisał na Twitterze, a obok wstawił fotografię dokumentu.

We wtorek premier Chorwacji Tihomir Orešković zapowiedział aresztowanie lidera SRS, jeśli wjedzie do kraju. – Vojislav Šešelj to persona non grata w Chorwacji. Nie jest tu mile widziany. Jednak jeśli przyjedzie, zostanie aresztowany – powiedział Orešković dla portalu Index.hr.

Ministerstwo spraw zagranicznych Serbii nie potwierdziło jeszcze tych informacji, choć posłowie serbskiego parlamentu są uprawnieni do otrzymania paszportu dyplomatycznego.

źródła: balkaninsight.com, novi.ba, telegram.hr, twitter.com/predsedniksrsbalkaninsight.com

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE