Home / Społeczeństwo / Serbscy turyści wybierają Grecję

Serbscy turyści wybierają Grecję

Mimo dopiero początku sezonu, Krajowe Stowarzyszenie Agencji Turystycznych (Nacijonalna asocijacija turističkih agencija) zdążyło opublikować ankietę, z której wynika, że 64 proc. mieszkańców Serbii spędzi wakacje w Grecji. Zainteresowanie usługami agencji turystycznych od początku sezonu jest większe o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Serbowie wybierają Grecję na swój urlop mimo kryzysu w tym państwie. Krajowe Stowarzyszenie Agencji Turystycznych zapewnia, że sytuacja w Grecji jest i będzie stabilna, nawet jeśli do obiegu powróci stara waluta – drachma. Grecki kryzys sprawił, że w poprzednim roku kraj odwiedziło mniej turystów. Ministerstwo Turystyki w Grecji pracuje nad tym, by przyciągnąć większą liczbę turystów i poprawić wizerunek państwa.
Z usług agencji turystycznych skorzysta łącznie 83 proc. mieszkańców Serbii. Oprócz Grecji najczęściej wybieranymi miejscami na urlop przez Serbów są: Turcja – tam będzie wypoczywało 14 proc. mieszkańców, Hiszpania – 9 proc., Egipt – 5 proc., Czarnogóra, Bułgaria, Włochy i Chorwacja – po 1 proc.
Serbowie, którzy swój urlop planują bez pośrednictwa agencji również najchętniej wybierają Grecję. Wakacje w Grecji organizowane na własną rękę planuje 71 proc. mieszkańców. Hiszpanię i Chorwację odwiedzi w tym roku po 5 proc. obywateli Serbii.
Krajowe Stowarzyszenie Agencji Turystycznych podaje, że wzrasta liczba osób korzystających z usług agencji turystycznych. W 2011 roku wakacje na własną rękę organizowało 22 proc. Serbów. Obecnie liczba ta wynosi 17 proc. Wzrasta również zaufanie do usług agencji turystycznych, co widać po mniejszej ilości złożonych skarg i zażaleń.
Od 1 lipca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia, według których agencje będą musiały płacić dwie polisy – polisę na wypadek niewypłacalności (polisa insolventnosi) i polisę od odpowiedzialności (polisa odgovornosti). Wysokość płaconej polisy będzie zależała od dochodu agencji.

 

Źródło: tanjug.rs, danas.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE