Home / Społeczeństwo / Serbska księżniczka zrzeka się amerykańskiego obywatelstwa

Serbska księżniczka zrzeka się amerykańskiego obywatelstwa

W USA ogłoszono pierwszą w tym roku listę osób, które dobrowolnie zrzekają się amerykańskiego obywatelstwa. Wśród 189 nazwisk znalazło się nazwisko serbskiej księżniczki Jelisavety Karadjordjević, jedynej córki księcia Pavla, regenta Królestwa Jugosławii w latach 1934-1941.
Decyzja Jelisavety, mieszkającej obecnie w Belgradzie, podyktowana została – jak podaje „The Wall Street Journal” – względami emocjonalnymi. Prowadząca niegdyś burzliwe życie w USA, ta była narzeczona hollywoodzkiego aktora Richarda Burtona oraz matka gwiazdy „Dynastii” Catherine Oxenberg, zajmuje się dziś w Serbii pielęgnowaniem pamięci o dynastii Karadjordjeviciów, współpracując z ruchem rojalistycznym, jak również organizacjami pozarządowymi. W ostatnim czasie najbardziej poświęciła się działaniom na rzecz przeniesienia szczątków ojca, matki – księżnej Olgi oraz brata Nikoli z Lozanny do serbskiego Oplenaca (wzgórze w okolicach miejscowości Topola, gdzie znajduje się Mauzoleum Dynastii Karadjordjeviciów). Działania te skonfliktowały ją z kuzynem Aleksandrem II, pretendentem do serbskiego tronu, lecz, jak donosiły niedawno serbskie media, krewniacy pogodzili się, i to w anturażu Białego Dworu, czyli w belgradzkim kompleksie dworskim.
Księżniczka Jelisaveta jest nie tylko działaczką społeczną, ale i polityczną. W 2004 r. kandydowała nawet w wyborach prezydenckich. W swej kampanii podkreślała, że jej priorytetem nie jest powrót do monarchii, lecz „prawdziwego Państwa”. Zdobyła wówczas 2,1% poparcia, zajmując 6. miejsce.

 

Źródło: vesti-online.com, akter.cor.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE