Home / Kultura / Serbska slava na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
Slava, foto 2

Serbska slava na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

Pod koniec listopada slava (porodična slava, krsna slava), czyli święto patrona rodu, została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jest to pierwsze serbskie zjawisko kultury, które się na niej znalazło. Decyzję o umieszczeniu zwyczaju na liście podjął Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

W 2010 r. Serbia ratyfikowała Konwencję UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tego samego roku rozpoczęto wprowadzanie Konwencji w życie, a za jej wdrażanie odpowiedzialne jest Ministerstwo Kultury i Informacji.

Slavę do wpisania na listę UNESCO przedłożyło Muzeum Etnograficzne w Belgradzie, ukazując na jej znaczenie dla Serbów; zwyczaj ten jest przede wszystkim symbolem wspólnoty.

Serbia zaproponowała również, aby na liście reprezentatywnej umieścić i kolo; być może zostanie ono wpisane na listę w 2015 r., wniosek ten jest rozpatrywany. W krajowym rejestrze niematerialnego dziedzictwa Serbii znajduje się obecnie 27 elementów.

(więcej o samej slavie: tu)

Źródła: beta.rs, rts.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE