Home / Bałkany / BiH / Serbska spółka NIS kupiła sieć stacji benzynowych OMV w BiH

Serbska spółka NIS kupiła sieć stacji benzynowych OMV w BiH

Firma Serbski Przemysł Naftowy (Naftna industrija Srbije, NIS) podpisała w piątek umowę na wykup spółki OMV BH i po zatwierdzeniu porozumienia przez urzędy ochrony konkurencji stanie się właścicielem 28 stacji benzynowych na terenie Bośni i Hercegowiny. Dla NIS jest to kolejny element realizacji strategii rozwoju regionalnego, zaś dla grupy OMV porozumienie oznacza całkowite wycofanie się z rynku BiH. Wysokość kwoty, za którą stacje zostały sprzedane, nie zostanie upubliczniona.

OMV działał w BiH od 2001 r., jego stacje benzynowe stanowiły 8% rynku. Obecne działania – wycofanie się z BiH, zeszłoroczna sprzedaż 52% udziałów w spółce Kıbrıs Türk Petrolleri, zapowiedź sprzedaży Petrom LPG SA – firma tłumaczy zmianą profilu działalności z przetwarzania i sprzedaży na poszukiwanie i produkcję.

Naftna industrija Srbije jest jedną z największych spółek energetycznych w Europie Południowo-Wschodniej, w 56,15% należy ona do rosyjskiej spółki naftowej Gazprom Nieft, w 29,88% do Serbii, pozostała część akcji należy do drobnych inwestorów. Jak podano, BiH wraz z Bułgarią i Rumunią stanowią priorytetowe rynki dla spółki.

 

Źródło: indikator.ba, nis.rs

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE