Home / Społeczeństwo / Serbski Dunaj w Internecie

Serbski Dunaj w Internecie

W weekend 8-10 września odbyła się na terenie Twierdzy Belgradzkiej promocja projektu „Magiczny dotyk Dunaju – Wirtualne muzeum”, który jest prezentacją internetową dotyczącą skarbów natury i kultury regionu, przez który przepływa jedna z największych rzek w Europie. Projekt przygotowano przy współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Serbii i obejmuje on informacje o całym regionie naddunajskim – od źródła w Niemczech, po Morze Czarne. Co ważne, prezentacja stworzona jest w taki sposób, by można było na bieżąco aktualizować ją o nowe informacje, zdjęcia i multimedia.

Serbska wersja projektu jest częścią międzynarodowej akcji promującej Dunaj. Każdy kraj, przez który ta rzeka przepływa zobowiązał się (poprzez konkretne instytucje i ministerstwa) do dodawania nowych danych do prezentacji. W Serbii takie obowiązki wzięły na siebie Twierdza Belgradzka, Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historyczne, Muzeum Wojskowe, Muzeum Przyrodnicze (wszystkie w Belgradzie), Muzeum Miasta Belgrad i Instytut Ochrony Zabytków Naturalnych w Nowym Sadzie. Pracownicy tych instytucji wyszukiwali w swoich archiwach informacje i materiały, które ich zdaniem najciekawiej przedstawią serbską część Dunaju i będą interesującą częścią międzynarodowego projektu.

Wkrótce do aktualizowania prezentacji mają się włączyć kolejne instytucje i placówki muzealne w Serbii. Planowane jest również zacieśnienie współpracy międzynarodowej w celu szybszego zakończenia projektu. W akcję zaangażowane są Niemcy, Austria, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia i Ukraina.

To, co już Serbowie zaktualizowali, znaleźć można na stronie internetowej VirtualniMuzejDunava.rs. Poczytać tam można nie tylko o charakterystyce geograficznej rzeki, ale też o instytucjach zaangażowanych w projekt, ciekawych obiektach znajdujących się w okolicach Dunaju, czy obejrzeć piękne zdjęcia i nagrania video.

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE