Home / Społeczeństwo / Serbski film „Krugovi” nagrodzony na festiwalu w Sundance

Serbski film „Krugovi” nagrodzony na festiwalu w Sundance

Srdan Golubovic

W sobotę (26 stycznia) obraz Srdana Golubovicia „Krugovi”, otrzymał specjalną międzynarodową nagrodę jury za najlepszy film fabularny na amerykańskim Festiwalu Filmowym w Sundance.

„Krugovi”, w ramach tego największego festiwalu kina niezależnego, zostały pokazane 18 stycznia i są pierwszym filmem z regionu, który znalazł się w oficjalnym programie festiwalu, gdzie wywalczył nagrodę.

Obraz Golubovicia oparty jest na prawdziwej historii serbskiego żołnierza Srđana Aleksicia, który w 1993 r. uratował życie Boszniaka Alena Glavovicia, broniąc go przed żołnierzami Republiki Serbskiej. Czwórka uzbrojonych członków wojsk Republiki Serbskiej zaatakowała Glavovicia w kawiarni, wyciągnęli go na zewnątrz i zaczęli bić kolbami automatów. Aleksić próbował powstrzymać napastników; na skutek pobicia zapadł w śpiączkę, zmarł po sześciu dniach, 27 stycznia 1993 r.

Według słów samego reżysera, tematem filmu jest jeden bohaterski czyn i jego skutki. „Krugovi” przedstawiają losy ludzi, którzy byli świadkami, bądź uczestnikami tego wydarzenia. W Belgradzie, Niemczech i Trebinje opowiadane są trzy równoległe historie, których główni bohaterowie podejmują decyzje, zmieniające ich życie.

Serbska publiczność będzie mogła po raz pierwszy obejrzeć „Krugove” 23 lutego w Centrum Sawa w ramach Belgradzkiego Festiwalu Filmowego (FEST), natomiast europejska premiera filmu będzie miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Zwiastun filmu:

Źródło: b92.net, b92.net, sundance.org, tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE