Home / Gospodarka / Handel / Serbski opanak importowany z Chin

Serbski opanak importowany z Chin

Opanak, tradycyjny rodzaj obuwia i najbardziej rozpoznawana serbska pamiątka, przemierzył 7000 mil i jest teraz importowany z Pekinu. Zamiast serbskich szewców produkują go chińskie maszyny.
Inne pamiątki, które można kupić w Serbii – m.in. szklane kule, čokanjčići [specjalny kieliszek do rakiji – przyp. red.] – także produkowane są w Chinach, ponieważ jedyna serbska huta szkła w Paraćinie zaprzestała ich produkcji, poinformowała Irena Drašković z portalu „Suveniri Srbije”.
Najlepiej sprzedające się serbskie pamiątki to różnego rodzaju magnesy, a także wspomniane wyżej buty i kieliszki. Według Drašković, są to najbardziej poszukiwane pamiątki, ponieważ spełniają trzy warunki gwarantujące sukces: są tanie, małe i można je zawiesić.
– Jesteśmy dumni z faktu, że większość naszych pamiątek to wciąż oryginalne i autentyczne serbskie produkty, mogą nam tego pozazdrościć liczne potęgi turystyczne – oświadczyła Drašković.
Dużym powodzeniem wśród turystów cieszą się także serbskie hafty i robótki ręczne. Choć wymagają bardzo dużo pracy, najczęściej sprzedawane są po zaniżonej wartości. Nie każdy może utrzymać się z produkcji tego rodzaju pamiątek, są one jednak ciekawym uzupełnieniem oferty turystycznej, oznajmiła Radoslava Janković z portalu „Majkine radionice”.

Źródło: smedia.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE