Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Serbski personel medyczny znajdzie zatrudnienie z Niemczech

Serbski personel medyczny znajdzie zatrudnienie z Niemczech

NSZ-tanjug.rs

Niemiecka Federalna Agencja Pracy w Nürnberg oraz serbska Narodowa Agencja Pracy (Nacionalna služba za zapošljavanje) podpisały porozumienie o pośredniczeniu w czasowym zatrudnianiu serbskich pracowników służby zdrowia w Niemczech. Dzięki dokumentowi pracę będzie mogło otrzymać 250 techników medycznych z Serbii.
Obecny przy podpisywaniu umowy ambasador Niemiec w Serbii Heinz Wilhelm wyraził nadzieję, że rozpoczęta współpraca będzie kontynuowana także w późniejszym okresie. Podkreślał on również, że zawarte porozumienie dotyczy jedynie zatrudnienia pracowników opieki zdrowotnej, których rynek niemiecki potrzebuje najbardziej, zaś w Serbii nie ma dla nich dostatecznej ilości miejsc pracy, nie obejmuje ono przedstawicieli innych specjalizacji, gdyż to mogło by spowodować nadmierny odpływ pracowników skuszonych lepszymi warunkami.
Dyrektor Narodowej Agencji Pracy Dejan Jovanović wyjawił, że obecnie w tej instytucji zarejestrowanych jest około 12.000 techników medycznych, zaś średni okres, jako potrzebny jest im na znalezienie pracy w zawodzie wynosi dwa i pół roku. Podpisane porozumienie może trochę te sytuacje poprawić. Jovanović wspomniał również, że dla wyjeżdżających do pracy czasowej istniej możliwość przedłużenia umów, jeśli zdadzą oni w Niemczech odpowiednie egzaminy. Według jego słów pierwsi technicy medyczni mogliby wyjechać już w kwietniu.

Źródła: tanjug.rs, b92.net, politika.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE