Home / Baklava / Serbski (ponad)tydzień mody
serbia fashion week

Serbski (ponad)tydzień mody

Śledząc zagraniczne eventy modowe można odnieść wrażenie, że Serbowie naprawdę bardzo lubią rozmach i przepych – chyba tylko na Bałkanach tzw. tydzień mody może trwać aż jedenaście dni. Kiedy zachodnie imprezy modowe mają zazwyczaj jedną lokalizację, w Serbii organizowane są dwa wydarzenia, w dwóch różnych miastach, niemal jednocześnie – w tym roku Belgrad Fashion Week odbywał się w terminie 1-9 kwietnia i był już trzydziestą dziewiątą imprezą z cyklu, zaś w Nowym Sadzie od 6 do 11 kwietnia miał miejsce szósty Serbia Fashion Week.

Belgrad Fashion week jest imprezą z o wiele dłuższą tradycją, jednak to nowosadzka impreza cieszy się mianem międzynarodowej. W Belgradzie podziwiać można zazwyczaj kolekcje samych rodzimych dizajnerów, także studentów belgradzkiej szkoły Design School. W tym roku zagranicznymi gośćmi specjalnymi byli Nardou couture z Paragwaju i Gordana Gehlhausen z USA, których kolekcje zostały zaprezentowane w Hotelu Crowne Plaza. Podczas serii wykładów, które towarzyszyły wydarzeniu, wysłuchać można było jednego z pierwszych agentów domów mody – Antona Della, który wygłosił referat pt. Best export practice.

Jednak to w Nowym Sadzie można się było spotkać z prawdziwą modą na szczeblu międzynarodowym – pokazy Eymeric Francois z Francji, Carmichael Byfield oraz Bluedenîmes z Holandii, Erik Rosete z USA, Dress-mee (projekt szwajcarsko-włoski), Isabell de Hellerin z Niemiec były główną atrakcją VI SFW. Zaprezentowano także najnowsze kolekcje najsłynniejszych projektantów rumuńskich, słoweńskich, czarnogórskich, bośniackich a także ukraińskich (m.in. Alina Sabau, Nika Ravnik, Jelena Roganović Đurić, Sabrina Besirevic, Lesia Semi) oraz wszystkich znaczących rodzimych projektantów (wśród największych gwiazd serbskiej sceny mody SFW wymienić można m.in: Miloša Mileticia, Penna Couture, Bata Spasojevicia, Suzanę Perić, czy Mladena Milivojevicia Barona). Co roku także Polska ma swojego reprezentanta na SFW. W tym roku był to Piotr Drzał.

Piotr Drzał w Nowym Sadzie zaprezentował kolekcję męską. Koszule i garnitury utrzymane w ciemnej kolorystyce przez komentatorów SFW określone zostały, jako nadające się zarówno na czerwony dywan jak i popołudniowy spacer. Polski projektant po pokazie stwierdził, że jest bardzo pozytywnie zaskoczony atmosferą i organizacją SFW.

Oczywiście Serbia Fashion Week to nie tylko pokazy, to cały cykl imprez towarzyszących. W Nowym Sadzie miał miejsce także szereg wykładów na temat marketingu świata mody i blogów modowych oraz pokaz filmów z tygodni mody w Stambule, Madrycie i Berlinie. To pasmo SFW okrzyknięte zostało pierwszym międzynarodowym modowym festiwalem filmowym na Bałkanach.

Inną nowością Tygodnia Mody w Nowym Sadzie były pokazy obuwia zaprojektowanego przez rodzimych dizajnerów Metro obuće. Podziwiać można było obuwie sportowe, sandały i eleganckie buty na obcasach, czyli coś na każdą okazję. Po wybiegu w butach Metro obuće przeszli się m.in. piosenkarz Aleksa Perović, aktorzy Slobodan Stefanović i Boško Jakovljević oraz piosenkarki Tanja Banjnin i Nevena Božović, której koncert zakończył cały event.

Także podczas polskiego tygodnia mody Fashion Philosophy Serbia będzie miała swojego reprezentanta – w Niedzielę 24.04 w ramach projektu Designer Avenue zaprezentowana zostanie kolekcja projektanta i stylisty Mladena Milivojevicia Barona, którego pokaz najnowszej kolekcji uznany był za największą atrakcję Serbia Fashion Week.

Źródła: belgradefashionweek.com, serbiafashionweek.com fashionweek.pl

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE