Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbski przemysł jak z lat siedemdziesiątych

Serbski przemysł jak z lat siedemdziesiątych

Huta Smederevo - b92.net

Serbia znajduje się dziś na poziomie, na którym była  na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ocenili goście programu „Oko” w programie telewizji RTS, dodając, że bez produkcji przemysłowej nie możliwy jest zrównoważony rozwój. Oceniono, że jeśli założyć, iż wzrost gospodarczy będzie utrzymywał się na poziomie 7,5 proc. po 30 latach uda się osiągnąć poziom rozwoju przemysłu z 1989 roku.

– Nie ma wzrostu bez rozwoju przemysłu i produkcji – zaznaczyła Vidosava Džagić, wiceprezes Izby Gospodarczej Serbii. – Trzeba pilnie zrobić coś, by poprawić sytuację, gdyż widać, że serbski przemysł jest całkowicie zapomniany – podkreślają zgodnie goście programu. – Obecnie mamy wskazówki, jeśli jednak ich nie wykorzystamy wkrótce znikną i one – twierdzi Džagić  i podaje przykłady Niemiec i Irlandii, które jasno pokazują, jak ważny jest rozwój przemysłu podczas radzenia sobie w czasach kryzysu.

Zdaniem Džagić powinno powstać Ministerstwo Przemysłu, które łączyłoby energetykę i budownictwo, i umożliwiło ciągłą współpracę. Po tym jak powstała strategia z 2011 roku i została tylko na papierze, trwają teraz pracę nad nowymi rozwiązaniami.

Džagić zauważa również, że przyszłość serbskiego przemysłu leży w zatrudnianiu młodych, wykształconych ludzi i to głównie w sektorze nowych technologii, które stale się rozwijają. Według Branislava Grujicia, wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Ożywienia Gospodarczego do zatrudnienia nowych pracowników dojdzie po reindustrializacji kraju i ukierunkowania na produkcję. Oprócz inwestycji w duże zakłady jak np. Fiat, Serbia mogłaby inwestować w małe i średnie przedsiębiorstwa, dzięki którym będą nowe miejsca pracy.

Według Gruicia choć analizowana jest produkcja i możliwości rozwoju, najpilniejsze jest skoncentrowanie się na szybkim działaniu, gdyż trzeba przetrwać rok 2013 i światowy kryzys. Z jego opinią zgadza się także Ninko Tesić, manager walcowni aluminium „Sevojno Seval”. Jego zdaniem nie ma czasu na strategie, trzeba działać, by zwiększyć udział przemysłu w produkcie krajowym brutto.

 

Źródło: rts.rs, rs.seebiz.eu

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE