Home / Baklava / Serbskie blogerki przebojem wdzierają się do świata show-biznesu
_AKS7910

Serbskie blogerki przebojem wdzierają się do świata show-biznesu

Wpływ blogerek modowych na kształtowanie obecnych trendów jest ogromny. Nie inaczej jest na Bałkanach. Do facebookowych grup Serbian Fashion bloggers Community oraz Croatian Fashion Bloggers codziennie dołączają nowe członkinie.

Coraz więcej blogów tworzonych przez serbskie i chorwackie blogerki prezentuje światowy poziom. Ich strony czytane są nie tylko na Bałkanach. Świadczyć może o tym choćby piątkowe wyróżnienie Jeleny Višnić (autorki thediotima.blogspot.com) przez amerykański magazyn Vanity Fair i uznanie jej za jedną z najlepiej ubranych kobiet na świecie. Styl Jeleny łączący nowoczesność z elementami boho i vintage uwielbiany jest przez czytelniczki, które chętnie komentują jej wpisy oraz naśladują styl autorki. Dzięki zdobytej popularności blogerka została niedawno twarzą marki produkującej kosmetyki pielęgnacyjne a zdjęcia z jej podobizną, promujące produkty regularnie ukazują się w prawie wszystkich kobiecych magazynach.

Jednak prawdziwą bohaterką serbskiej blogsfery modowej okazała się Mija Knezevi prowadząca blog mij-a-porter.com, której dzięki tysiącom odsłon bloga zaoferowano posadę ambasadorki marki Burberry. Jej blog to jeden z najpopularniejszych serwisów modowych czytanych w krajach byłej Jugosławii. Dzienna ilość odsłon strony wynosi około 200.000 odwiedzin dziennie. Mija to prawdziwa kosmopolitka – w wieku piętnastu lat zamieszkała w Szwajcarii, studia rozpoczęła w Londynie a tytuł magistra zdobyła w Nowym Jorku. Dwudziestosześcioletnia dziś blogerka przy każdej okazji podkreśla jednak, że czuje się bardzo związana z Belgradem. Młode Serbki utożsamiają jej postać z dobrym gustem, licznymi podróżami oraz sukcesem często kopiując jej nowoczesny styl.

Te dwie blogerki to nie wyjątek! Z dnia na dzień w sieci pojawia się coraz więcej stron poświęconych modzie. Mówiąc krótko: na Bałkanach moda staje się modna!

źródła:
www.b92.net, www.telegraf.rs

foto: mijaknezevic.blogspot.com

About Anna Krause

Studentka filologii bałkańskiej UMK w Toruniu. Pomiędzy nauką serbskich słówek i albańskiej gramatyki czytuje serbskie blogi. Interesuje się popkulturą krajów byłej Jugosławii.
KOMENTARZE