Home / Bałkany / Serbskie dotacje w Srebrenicy
glassrpske.com
glassrpske.com

Serbskie dotacje w Srebrenicy

Dwa dni temu premier serbskiego rządu, Aleksandar Vučić ogłosił, że władze Serbii dofinansują projekty odbudowy infrastruktury Srebrenicy. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Serbia wpłaciła właśnie dwa miliony euro na konto miasta.

Premier potwierdził, że wszystko idzie zgodnie z planem, a Serbia dotrzyma danego słowa. – To jest obowiązek Serbii, który wypełni do końca – powiedział Vučić. Pozostałe zadeklarowane trzy miliony euro wpłyną po realizacji części inwestycji.

Pieniądze przekazane przez serbskie władze zostaną wykorzystane m.in. do odbudowy infrastruktury, wodociągów i kanalizacji w Srebrenicy i okolicach.

Dotacje dla miasta państwo serbskie zadeklarowało w zeszłym roku, podczas Konferencji Inwestycyjno-Rozwojowej ‚Srebrenica 2015′, a także z uwagi na sygnały dochodzące z miasta. – Jesteśmy zaskoczeni wiadomościami płynącymi z Srebrenicy. To pieniądze obywateli Serbii. W obecnym stanie rzeczy, to oczywiste, że projekty w Srebrenicy są postrzegane w kategoriach politycznych, co nie było naszym zamysłem. – mówi Rade Obradović z Ministerstwa Infrastruktury Serbii.

Burmistrz Srebrenicy, Ćamil Duraković przyznał, że współpraca z serbskimi władzami idzie zgodnie z umową, a prace postępują według planu. Już wcześniej, władze miasta zaproponowały, przy akceptacji strony serbskiej, projekt odbudowy zniszczonego mostu na jeziorze Perućac, rekonstrukcję głównej drogi oraz budowę nowego przedszkola.

źródła: glassrpske.com, slobodnabosna.ba, balkans.aljazeera.net

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE