Home / Gospodarka / Handel / Serbskie maliny eksportowane do Europy

Serbskie maliny eksportowane do Europy

Unia Producentów Malin Serbii oraz austriacka spółka CWS Best Food podpisały 1 marca w Belgradzie umowę o zakupie 50 000 ton mrożonych malin „Willamette” z tegorocznych plonów w cenie 1,60 EUR za kilogram.
Producenci za kilogram sprzedanych malin będą otrzymywać 1,21 EUR, co jest korzystną stawką, oznajmił przewodniczący Unii, skupiającej 18 stowarzyszeń, Dragiša Terzić. Dodał również, że po raz pierwszy producenci będą znali cenę wykupu przed rozpoczęciem zbiorów.
Poprzednia cena wykupu, która wynosiła od 55 do 60 eurocentów za kilogram była bardzo niska, biorąc pod uwagę fakt, że aż ponad 350 000 osób w Serbii zajmuje się produkcją malin, poinformował Terzić. Według jego słów, umowa między Unią a austriacką spółką zapewni byt dla blisko pół miliona ludzi w Serbii, a także – poprzez stworzenie rozpoznawalnej marki w Europie – stworzy możliwość otwarcia 50 000 nowych miejsc pracy. Cena i ilość zakupu zostały ustalone na ten rok, uzgadniane będą i na kolejne lata.
Jakość serbskich malin jest najlepsza na świecie, ponieważ posiadają one najwięcej suchej masy, która wynosi między 8 a 18 procent. Niestety, produkcja malin w Serbii zmalała o 30 procent, co – jak uważa Terzić – jest skutkiem „nieodpowiedzialnej polityki rolnej”.
Wątpliwości co do jakości serbskich malin nie ma także prezes spółki CWS Best Food Michael Wally, który docenia również inne produkty rolne z Serbii:
– Zamierzamy rozszerzyć współpracę o inne owoce i warzywa z Serbii, takie jak jabłka, śliwki, ziemniaki. Serbskie maliny już w tym roku przeznaczymy na rynki Unii Europejskiej i Ukrainy – oświadczył Wally.

Źródło: blic.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE