Home / Polityka / Serbskie „nie” dla członkostwa Kosowa w ONZ

Serbskie „nie” dla członkostwa Kosowa w ONZ

dacić-tanjug.rs

Serbia nie może zaakceptować członkostwa Kosowa w ONZ, powiedział serbski premier Ivica Dačić. Kwestia statusu Kosowa nie została jeszcze rozwiązana i konieczne jest, dalsze poszukiwanie sprawiedliwego rozwiązania, które byłoby w interesie zarówno Serbów jak i Albańczyków, poinformował w sobotę (09.02) rząd serbski.

– Dla nas jest nie do przyjęcia, by kwestia członkowska Kosowa w ONZ rozwiązywana była doraźnymi umowami i w tym mamy poparcie Rosji – powiedział premier w rozmowie z Vitalyem Churkinem, ambasadorem Rosji w ONZ.

Zdaniem Dačicia Serbia do rozwiązania problemu Kosowa potrzebuje wsparcia Rosji, Chin i innych dużych krajów. Wsparcie ma wynikać z wartości prawa międzynarodowego i ma się opierać na prawdzie.

Premier Serbii wyraził wdzięczność Rosji za wsparcie i pomoc w szukaniu sprawiedliwego rozwiązanie. Szef rządu potępił próby nadużywania misji międzynarodowej do umacniania niezależności Kosowa.

Ivica Dačić, w trakcie swojej kilkudniowej wizyty w USA spotkał się także z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moonem. Rozmawiał z nim między innymi o ostatnich wydarzeń w monastyrze Wysoki Dečani. Obaj politycy zgodnie stwierdzili, iż należy kontynuować zaczęty dialog, a wszystkie decyzje powinny mieć neutralny status oraz być zgodne z Rezolucją 1244. Ban Ki-moon stoi na stanowisku, by ONZ, poprzez swoich przedstawicieli, była jak najbardziej obecna w Kosowie.

Premier Serbii podkreślił także znaczenie obecności misji ONZ w Kosowie. Między innymi dlatego, jak cytuje wypowiedź premiera telewizja RTS, że większość Serbów w prowincji ufa właśnie UNMIK. Dlatego też z wielką dezaprobatą Serbia patrzy na wszelkie działania mające na celu ewentualne zmniejszenie wpływu UNMIK w prowincji.

 

Źródło: rs.seebiz.eu, beta.rs, vesti-online.com

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE