Home / Bałkany / Kosowo / Serbskie „nie” dla członkowstwa Kosowa w ONZ
Nikolić - inserbia.info

Serbskie „nie” dla członkowstwa Kosowa w ONZ

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić w środowym przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ podkreślił, że Serbia w żaden sposób nie uzna niepodległości Kosowa. Prezydent zaznaczył wyraźnie, że porozumienie z Prisztiną nie jest równoznaczne z tym, że Belgrad zaakceptuje członkostwo Kosowa w ONZ lub w jakiejkolwiek innej organizacji międzynarodowej.

Podczas przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ Nikolić zaznaczył, że Serbia chciałaby budować dobre relacje w regionie i współpracować z krajami sąsiednimi. Ważna część mowy prezydenta odnosiła się do kwestii obronności Serbii i uczestnictwa tego kraju w misjach pokojowych. Nikolić zaznaczył, że Serbia jest gotowa zwiększyć swój udział w międzynarodowych misjach pokojowych i zapowiedział, że serbscy żołnierze i policjanci wkrótce wezmą udział w misji w Mali. Jednocześnie prezydent przypomniał, że serbskie służby biorą udział w misjach na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Cyprze, Haiti, Bliskim Wschodzie, a także w Liberii, Demokratycznej Republice Konga, Libii, Ugandzie i Somalii.

Prezydent apelował również o to, by serbscy obywatele sądzeni w Hadze, mieli możliwość odbywania kary w Serbii.

W kwestii umowy na linii Belgrad-Prisztina Tomislav Nikolić podkreślał, że: „Serbia robi wszystko co w jej mocy, by ochraniać serbską mniejszość w Kosowie i by zapewnić normalne życie mieszkańcom gmin”. Prezydent zapewnił również, że Serbia nie zaakceptuje członkostwa Kosowa w ONZ, ani w żadnej innej organizacji międzynarodowej, inicjatywie czy forum, w skład których należeć mogą tylko suwerenne państwa. Nikolić wyjaśniał, że mandat UNMIK (Misji Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie) nie uległ zmianie, nie zmniejszyła się też liczba członków tej misji. Natomiast od misji EULEX prezydent oczekuje, że nadal będzie ona wspierała budowanie demokratycznych instytucji na terenie gmin i dawała swoje wsparcie w przestrzeganiu praw człowieka zarówno jeśli chodzi o Serbów jak i o mieszkańców innej narodowości niż albańska.

Prezydent zaznaczył również, że niezbędnym byłoby włączenie ONZ w śledztwo dotyczące nielegalnego handlu ludzkimi organami, które jest inspirowane raportem Rady Europy.

Według serbskiej agencji informacyjnej Tanjug prezydent Barack Obama podczas otwarcia 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego miał powiedzieć do prezydenta Serbii: „Macie moje wsparcie we wszystkim, co robicie”. „Potrzebne jest nam Wasze wsparcie” miał na to odpowiedzieć Tomislav Nikolić.

Od kilku dni prezydent Serbii przebywa w Nowym Jorku, gdzie do 4 października trwa szczyt ONZ. Nikolić w planie wizyty w Nowym Jorku ma spotkanie z unijną komisarz do spraw polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashotn oraz lunch z głowami delegacji wydawany przez Sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona.

Razem z prezydentem Serbii do Nowego Jorku pojechał minister spraw zagranicznych Ivan Mrkić, który w ramach szczytu uczestniczy w rozmowach z innymi ministrami spraw zagranicznych, w tym z rosyjskim szefem dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

W poniedziałek (23 września) prezydent Serbii odsłonił pomnik Nikoli Tesli w Shoreham w Nowym Jorku oraz wziął udział w przyjęciu wydawanym przez prezydenta Baracka Obamę. W przyjęciu brali udział również inni prezydenci państw z regionu Bałkanów Zachodnich, którzy przyjechali na szczyt ONZ. Zdjęciami amerykańskiej pary prezydenckiej z prezydentami Bałkanów Zachodnich chwalą się media w regionie Bałkanów. Fotografie można zobaczyć także tutaj.

Źródła: inserbia.info, inserbia.info, b92.net, rts.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE