Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Serbskie przygotowania do wznowienia dialogu z Kosowem. Jedną z głównych kwestii energetyka i złoża naturalne

Serbskie przygotowania do wznowienia dialogu z Kosowem. Jedną z głównych kwestii energetyka i złoża naturalne

W mijającym tygodniu serbską scenę polityczną zdominowały dyskusje dotyczące wznowienia dialogu z Kosowem, zawieszonego przed majowymi wyborami w Serbii. Przedmiotem debat były kształt i treść dokumentu o charakterze wewnętrznym, który będzie stanowić podstawę działania strony serbskiej. Premier Serbii Ivica Dačić stwierdził, iż mająca powstać platforma politycznego dialogu powinna uwzględniać obecną sytuację kraju oraz propozycję rozwiązania ostatecznego statusu Kosowa, przy czym nie można zapomnieć o kwestiach technicznych, które nie są bezpośrednio związane z kosowską państwowością, a dotyczą codziennego funkcjonowania mieszkańców Kosowa. Dodał przy tym, że zanim oficjalny dialog zostanie wznowiony, jego rząd planuje – jeszcze w bieżącym miesiącu – przeprowadzić rozmowy z Wysoką Przedstawiciel UE Catherine Ashton oraz przedstawicielami instytucji tymczasowych w Prisztinie.

Premier zapewnił, że ostateczny kształt platformy rozmów z Kosowem zostanie uzgodniony ze wszystkimi stronami właściwymi w kraju, jak również jej szczegóły będą przekazywane opinii publicznej. Dačić przypomniał jednocześnie, iż przygotowania do dialogu, które rozpoczęto w kancelarii prezydenta Tomislava Nikolicia, nie mogą być tajemnicą państwową, a przedmiotem rzeczowych rozmów rządu, partii opozycyjnych oraz wszystkich tych, którzy mają wpływ na życie polityczne w kraju. Zaprzeczył tym samym spekulacjom, że dotychczasowy brak informacji o przygotowaniach do dialogu świadczy o złej woli rządu czy ich utajnieniu.

Jednym z najistotniejszych punktów wznowionych rozmów z Prisztiną pozostają kwestie dotyczące energetyki oraz telekomunikacji. Serbska minister energetyki Zorana Mihajlović oświadczyła, iż oczekuje na porozumienie w sprawie wykorzystania złóż naturalnych, a zwłaszcza węgla, w Kosowie w ciągu najbliższych kilku dekad. Przypomniała jednocześnie, że terytorium Kosowa jest niezwykle cenne ze względu na znajdujące się tam bogate złoża surowców (więcej na temat kontroli nad złożami naturalnymi w Kosowie w analizie balkany.vdl.pl/serbia-nie-rezygnuje-ze-zloz-naturalnych-w-kosowie/), ale także obiekty infrastruktury. Minister dodała również, iż nikomu w Europie nie zależy na tym, aby tego rodzaju potencjał pozostawał niewykorzystany, biorąc pod uwagę fakt, iż cały kontynent boryka się obecnie z problemami energetycznymi.

Mówiąc o konieczności normalizacji stosunków Belgradu i Prisztiny, premier Dačić zgodził się, iż należy dokonać widocznego postępu, ale wskazał, że w żaden sposób nie oznacza to zmiany stanowiska Serbii wobec jednostronnej niepodległości Kosowa. Podkreślił przy tym, że Serbia nie odstąpi od stanowiska nieuznawania kosowskiej suwerenności, a prowadzony dialog będzie mieć całkowicie neutralny status. Ostateczne rozwiązanie kwestii Kosowa ma zostać wypracowane do końca kadencji obecnego rządu w Belgradzie.

 

Źródło: blic.rs, glassrbije.org

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE