Home / Gospodarka / Inwestycje / Serbskie tekstylia przyciągnęły prawie 800 mln EUR

Serbskie tekstylia przyciągnęły prawie 800 mln EUR

W ciągu ostatnich 10 lat firmy zagraniczne zainwestowały prawie 800 mln EUR w serbski przemysł włókienniczy, wkrótce mają pojawić się też nowi inwestorzy.

Luksusowa firma Wolford z Austrii będzie nowym inwestorem na serbskim rynku, poinformowała sekretarz Serbskiej Izby Gospodarczej (PKS), odpowiedzialna za tekstylia Vesna Vasilijević. Wolford specjalizuje się przede wszystkim w produkcji bielizny i wyrobów pończoszniczych. Firma współpracuje z francuskimi domami mody, takimi jak Vivienne Westwood czy Karl Lagerfeld.

Do tej pory największymi inwestorami w serbskim przemyśle włókienniczym były włoskie firmy Golden Lady, Calzedonia, Benetton oraz niemiecki dom mody Falke.

– Serbska Izba Gospodarcza stara się zagranicznym inwestorom zwrócić uwagę na istniejące już, renomowane fabryki w Serbii, przedstawia istniejące możliwości, takie jak na przykład dokapitalizowanie lub zaangażowanie się we wspólną produkcję, powiedziała Vasiljević.

Vasiljević tłumaczy, iż zwiększenie zainteresowania inwestowaniem w serbski rynek włókienniczy spowodowane jest ostatnimi zawirowaniami politycznymi w północnej Afryce oraz gospodarczym kryzysem: obecnie firmy francuskie, niemieckie i włoskie wolą umieszczać swoją produkcję na Bałkanach, w tym i w Serbii.

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE