Home / Gospodarka / Handel / Serbskie ziemniaki wracają na rynek UE

Serbskie ziemniaki wracają na rynek UE

Komisja Europejska wydała pozwolenie na import serbskich ziemniaków do krajów Unii Europejskiej. Oznacza to możliwość eksportu ziemniaków i przetworów ziemniaczanych bez czasowych i ilościowych ograniczeń.

W okresie od 2009 do początku 2012 roku Serbia w swoich sprawozdaniach wykazała, iż zostały przeprowadzone odpowiednie kontrole i procedury, dzięki którym udało się zwalczyć bakteriozę pierścieniową ziemniaka, uzasadnia Komisja Europejska.

Dwanaście lat temu z powodu zakażenia serbskich ziemniaków bakterią Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, wywołującą bakteriozę pierścieniową, wydano zakaz ich importu.

W 2011 r. w Serbii z terenów o powierzchni 78 tys. ha zebrano ok. 900 tys. ton ziemniaków, czyli 11,4 tony z hektara. Teraz powierzchnię upraw można zwiększyć do 100 tys ha, tak aby na eksport przeznaczać ok 600 tys. ton rocznie, uważa specjalista ds. agroekonomii w Serbskiej Izbie Gospodarczej (PKS) Vojislav Stanković.

– Dotychczasowy eksport ziemniaków, głównie do krajów sąsiedzkich, odbywał się znacznie poniżej potencjału produkcyjnego […] Decyzja KE jest zarówno okazją do zwiększenia uprawy, jak i zachętą dla firm, które zastanawiają się nad rozpoczęciem działalności w tej dziedzinie – powiedział pomocnik ministra rolnictwa Miloš Milovanović.

Źródło: b92.net, balkans.com

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE