Home / Gospodarka / Energetyka / Serbsko-chorwackie rozmowy o South Stream już wkrótce

Serbsko-chorwackie rozmowy o South Stream już wkrótce

Dyrektor generalny serbskiej spółki gazowej Srbijagas Dušan Bajatović zapowiedział, że już wkrótce rozpocznie w Zagrzebiu rozmowy o chorwackich rozgałęzieniach South Stream, a także jego nitkach prowadzących do Bośni i Republiki Serbskiej.
Bajatović poinformował także o rozpoczęciu prac projektowych nad planem zagospodarowania przestrzennego gazociągu na terenie Serbii.
Zgodnie z wcześniejszymi oświadczeniami Gazpromu, budowa South Stream powinna ruszyć w grudniu br., od instalacji rur gazociągowych na dnie Morza Czarnego. Lądowa część gazociągu przebiegać będzie przez Bułgarię, Grecję, Serbię, Węgry, Chorwację, Słowenię i dalej do Włoch oraz Austrii. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 10 mld EUR, a przepustowość gazociągu ma wynieść 63 mln m3.
Rząd Serbii już na początku br. przyjął decyzję o planie zagospodarowania przestrzennego South Stream. W ministerstwie właściwym do tego zadania zapewniają, że dokument zostanie przygotowany bez opóźnień, gdyż jest on podstawą do wszelkich pozwoleń na budowę. Uzależniony od niego jest także proces wywłaszczania.

 

Źródło: rts.rs, mondo.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE